Hlavní navigace

Názor k aktualitě Pražský Dopravní podnik zrušil Wi-Fi v tramvajích, skončit má také Wi-Fi v metru od Filip Jirsák - To jiste. 'pichnout' LTE modem je nepochybne neco...

  • 8. 7. 2020 11:06

    Filip Jirsák

    To jiste. 'pichnout' LTE modem je nepochybne neco uplne jineho, nez pripojit router napevno.
    S tím vaším tvrzením, že opravdu každý ví, jak je WiFi router připojen k internetu, bych byl vážně opatrný. Nejdřív jste byl překvapen, že aby fungovalo připojení k WiFi v autobusu, musí mít autobus (resp. modem v něm) mobilní signál. Teď se zase tváříte, že připojit WiFi router k internetu „napevno“ ve vestibulu metra je triviální. Určitě tam je každé dva metry síťová zásuvka s připojením do internetu, instalovali je tam hned při výstavbě už od sedmdesátých let, ne?

    Tak pro vaši informaci, WiFi router je síťové zařízení, které musí být samo pomocí jiného zařízení připojeno k internetu, a teprve pak je schopné přes WiFi jiným zařízením zprostředkovat přístup k internetu. V tom autobusu to připojení k internetu zprostředkovává LTE modem, který se připojuje do sítě mobilních operátorů. V metru, kde LTE nebylo, by takové řešení nebylo použitelné, takže reálně zbývala varianta přitáhnout tam „internet“ metalickým nebo optickým kabelem. Přičemž před instalací WiFi neexistoval důvod mít kabelem dotažený veřejný internet do prostoru nástupiště. Tunely metra sice vedou sdělovací vedení, jak dopravního podniku tak externích subjektů (např. komerčních operátorů), ale to nešlo jen tak si vybrat nějaké optické vlákno, to fiknout a připojit na něj WiFi router. I pokud měl DPP v tunelech natažená volná optická vlákna zakončená někde v technickém zázemí, bylo potřeba se z toho technického zázemí dostat ještě někam, odkud bude možné pokrýt nástupiště (typicky bude potřeba těch routerů víc, už jenom kvůli počtu lidí). No a na druhém konci je potřeba ty optické kabely zase vyvést někam, kde se realizuje to vlastní připojení k veřejnému internetu. Přičemž ta část ve stanicích a v tunelech metra je pořád v metru, takže musí splňovat všechny přísné normy pro metro (nehořlavé materiály apod.), navíc možnost tam něco montovat je jenom v nočních přepravních výlukách, ve kterých má samozřejmě přednost údržba metra. Takže vytvoření WiFi přístupu ve stanici vážně neznamená přinést tam router, zašátrat za obložením stěny a vytáhnout odsud ethernetový kabel, trafíčko od routeru píchnout do zásuvky a stanice je pokrytá.