Hlavní navigace

Přijďte hacknout stát. Startují registrace na třetí Hackathon veřejné správy

Sdílet

Jan Sedlák

„Veřejná správa v ČR si dosud pořídila cca 7 300 informačních systémů, jejich pořizovací náklady činily přes 110 mld. Kč, roční náklady na údržbu činí cca 25 mld. V těchto informačních systémech je ukryto nepředstavitelné množství dat, a tedy i velké bohatství. Mnoho těchto dat je však do systémů zadáváno špatně či neúplně, některé chybí úplně. Mnoho dat je duplicitních, některá si protiřečí. O tom, jak uživatelsky komfortní tyto systémy jsou a do kolika z nich může alespoň z části nahlédnout veřejnost, není třeba hovořit.“

Tak zní anotace už třetího ročníku Hackathonu veřejné správy, který proběhne o víkendu 13. až 14. září v sídle Národního kontrolního úřadu v Praze a ke kterému byly zrovna spuštěny registrace.

Hackathon se snaží pomocí dobrovolníků a datových sad od státních úřadů a institucí přijít s novými aplikacemi a nápady. Ve třetím ročníku budou k dispozici datasety například od ČSSZ, ČÚZK nebo NKÚ. Další open data lze hledat na otevrenadata.cz a data.gov.cz. Hackathon má poměrně silnou podporu (NKÚ, ČTÚ, ministerstvo financí, vnitro, Matfyz, ministerstvo zdravotnictví a další).

Na to, jaké projekty vznikly na prvních dvou ročnících, se můžete podívat v našich reportážích (2017 a 2018).

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?