Hlavní navigace

Názor k aktualitě První HD program v tuzemském DVB-T2 vysílání šíří společnost Digital Broadcasting od Petr Svoboda - Nelze srovnávat vysílání a individuální přehrávání médií, nemají...

 • 6. 2. 2018 15:42

  Petr Svoboda

  Nelze srovnávat vysílání a individuální přehrávání médií, nemají praktické souvislosti, přestože software může být stejný.
  Ale dopustím se několika opravdu hrubých zjednodušení a srovnám:
  1. technicky - v broadcastingu je pásmo sdílené, u individuálu ne
  2. softwarově - content má významně nižší požadavek na šířku pásma (např. kolik materiálu ve vysílání má stejnou úroveň jako moderní film na BR?)
  3. subjektivně - odlišné vnímání vysílání jednotlivcem zdůvodňuje odlišný požadavek na šířku pásma
  4. ekonomicky - velmi rozdílná cena za megabit pásma

  Prostě řečeno, pouštět si doma vysílání třeba na 4K TV znamená plýtvání vlastními penězi. Na takovou obrazovku patří jen film z odpovídajícího zdroje. Ale když to někoho baví,… co dělat. Očekávat ovšem, že se takto neekonomicky bude chovat i vysílatel, je bláhové. A volat po tom v diskusích? To znamená hledat jen podobně zaměřené jedince, nebo si koledovat o nezáviděníhodný komentář. Třebaže to zvnějšku nemusí být zřetelné, šířky pásma se dlouze diskutovaly, zkoušely, ověřovaly. Zúčastnil jsem se. Každý mohl, kdo skutečně chtěl. Proto si šetřím jedovatou slinu, až jí bude skutečně potřeba.