Hlavní navigace

Názor k aktualitě Proč SMS s informací od vlády chodí se zpožděním? Kvůli kapacitě sítí, říkají operátoři od Michal Kubeček - Tak počítejme. V tom článku se nepíše, kolik...

  • 15. 3. 2020 23:06

    Michal Kubeček

    Tak počítejme. V tom článku se nepíše, kolik těch "prvních hodin roku" to bylo, ale těžko někdo bude posílat SMS po druhé hodině (pokud to nenechá až na ráno) a nevzpomínám si, že by mi někdy novoroční SMS poslaná po půlnoci přišla později. Pro jistotu přidejme ještě hodinu a máme to 41.5 milionů za tři hodiny. Nevím, kdy přesně se s rozesíláním "vládních" SMS začalo, ale mně přišla v sobotu někdy po poledni a autorovi zprávičky v neděli po poledni, takže dolní odhad je 24 hodin, což celkem souhlasí s časovým intervalem udávaným p. Grundem. A pro počet SMS vezměme horní odhad, tj. 14 milionů.

    Je mi líto, ale ať počítám, jak počítám, vychází mi, že má-li váš argument fungovat, pak se oproti zmíněnému 1. lednu 2014 rozeslala asi třetina SMS za osminásobek času, takže i v případě, že by tehdy byla celou dobu kapacita sítě pro SMS vytížena naplno, byla teď o víkendu v průměru vytížena asi tak na čtyři procenta. A i kdybych vzal těch zcela konkrétních 75 milionů SMS ze Štědrého dne (tj. 24 hodin - a tam asi nikdo nevěří, že síť jela celých 24 hodin nadoraz), pořád by to vyšlo na necelých 19 procent.

    Tím vůbec nechci naznačovat, že považuji tu SMS akci za rozumnou, nebo rozporovat tvrzení, že SMS pro tento účel nejsou vhodným komunikačním kanálem. Jen že musím souhlasit s tvrzením, že v tom vyjádření "něco nehraje".