Hlavní navigace

Názor k aktualitě Proč SMS s informací od vlády chodí se zpožděním? Kvůli kapacitě sítí, říkají operátoři od Vít Šesták (v6ak) - Ještě jsem přemýšlel, jaké jsou možnosti ty SMSky...

 • 17. 3. 2020 9:42

  Vít Šesták (v6ak)

  Ještě jsem přemýšlel, jaké jsou možnosti ty SMSky rozeslat v co nejkratším čase a nezbořit při tom síť. Máme seznam všech adresátů, kteří jsou přihlášeni k různým BTSkám. Adresáti se mohou pohybovat mezi BTSkama (a to i při pobytu doba bez jakéhokoli fyzického pohybu), případně může být jeden adresát nějaký čas offline. Neřeším situace, kdy je někdo třeba měsíc offline – pak podobná SMS už nemá moc význam a i běžné SMS expirují.

  Jak může vypadat běžné doručení SMSky v rámci operátora? No, odesílatel pošle SMS, operátor si ji uloží do fronty. A pak si ji BTS, ke které je připojen adresát, nějak vyzvedne z fronty. Fronta je nutná, jinak nemusíme SMS doručit třeba lidem, kteří zrovna nemají (třeba krátkodobě) signál.

  Tady je fronta taky nutná. (Ano, vzhledem ke hromadnosti SMS by šlo její text rozdistribuovat na všechny BTS a držet si jen nějaký stav doručení jednotlivým adresátům. Ale to už je celkem mikrooptimalizace v celém schématu. BTS nemůže prostě rozesílat všem přihlášeným SMS, protože by ji někteří mohli dostat vícekrát a někteří by ji nedostali vůbec.

  Pro zjednodušení předpokládejme, že kanál pro SMS nesoupeří s ničím jiným. (Asi to není úplně pravda, když SMS dovede na chvíli přerušit GPRS/EDGE spojení a když se SMS mohou doručovat zřejmě jako jakákoli jiná data přes LTE, ale zjednodušme si to.) Optimální řešení by bylo mít ve frontě nastavenou prioritu, a těmto SMS ji nastavit nízko. Tím by šlo využít celou kapacitu jednotlivých BTS a doručovat co nejrychleji, aniž by to omezilo ostatní provoz. Musí to ustát fronta, což bude asi nějaký databázový server, asi nějak vhodně rozdělený na více fyzických strojů a snad bez single-point-of-failure. To asi nebude problém vzhledem k Silvestrové/Vánoční kapacitě. (I když tady chceme ještě řešit priority a nejen prosté I/O.) Máme-li dostatečně silnou frontu, doba doručování všem připojeným bude záviset na „nejpomalejší“* BTS, pak samozřejmě bude i malý provoz pro zákazníky, kteří jsou aktuálně offline.

  Rychlejší posílání SMSek je tedy asi technicky možné, má to ale dvě „ale“:

  1. Jak jsem zmiňoval, zanedbával jsem, co musí fronta umět navíc a dnes to neumí. Nezapomínejme, že zvýšené nároky na frontu se projeví i o Silvestru a operátoři by asi nechtěli mít různé fronty a přepínat mezi nimi a přenášet mezi nimi data. Možná toto nebude problém a fronty to již dávno podporují, ale nevím.
  2. Toto všechno „se“ musí implementovat a otestovat. Nejen na straně fronty, ale i na straně BTS. Máme BTS pro GSM (2G), UMTS (3G), LTE (4G), dost možná to bude mix od různých výrobců. A reálně ty SMS soupeří o kapacitu nejen se SMS. Když připočtu to, že toto operátor běžně nepotřebuje, nevidím se, že se jim to nechce implementovat.

  *) Ona pomalost není nutně vlastnost BTS jako takové, ale závisí i na dalších okolnostech, jako je počet připojených zákazníků a prioritnější provoz. Proto ty uvozovky.