Hlavní navigace

První v Evropě: Hewlett Packard Enterprise bude v Kutné Hoře vyrábět superpočítače

Sdílet

Jan Sedlák 18. 5. 2022
Hewlett Packard Enterprise v Kutné Hoře Autor: HPE

Americká společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) v Česku otevře další svojí hardwarovou továrnu. V Kutné Hoře začne vyrábět systémy pro superpočítače (HPC) a výpočty zaměřené pro umělou inteligenci. Jde o vůbec první evropskou továrnu HPE pro tyto oblasti. Operovat začne letos v létě.

“Továrna bude vyrábět a distribuovat systémy HPE Apollo a superpočítače HPE Cray EX,” uvádí podnik. V Česku se tak naváže na legendární Cray, který HPE v minulosti koupilo za 1,3 miliardy dolarů. V HPC oblasti si také pořídilo SGI.

HPE se v Kutné Hoře primárně zaměření na systémy nové generace. Výroba obslouží zákazníky z celého regionu. Kromě předpřipravených modelů hardwaru se zde budou montovat i modely na zakázku.

HPE je mimo jiné v současné době dodavatelem nejrychlejšího superpočítače v Česku. Jde o přístroj Karolina v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě, výkon má 15,2 petaflops.

Americký podnik se zároveň snaží vyhrát co nejvíce dodávek v rámci projektu EuroHPC, což je evropská síť superpočítačů, kam spadá i Ostrava. Ve Finsku se brzy rozjede superpočítač LUMI, který by dnes byl nejrychlejším na světě. Dodavatelem je opět HPE a součástí konsorcia je i Česko, které k LUMI získá přístup.

Výroba v Evropě může HPE umožnit lépe reagovat na další poptávku, nabídnout lokální výrobu a podporu a podobně. Na starém kontinentu má silného soupeře, kterým je francouzská společnost Atos. Stejně tak se Američané chtějí zapojit do AI aktivit Evropské unie.

HPE novou továrnu buduje společně s tchajwanským kolosem Foxconn. S ním už několik let v Kutné Hoře provozuje továrnu na výrobu serverů a storage systémů – nová výroba bude stát hned vedle.

HP Inc., což je firma vyčleněná z HPE zaměřená na notebooky či tiskárny, pak s Foxconnem provozuje výrobu počítačů v Pardubicích.

Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Lupy? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

Našli jste v článku chybu?