Hlavní navigace

Ratingová agentura Weiss spustila hodnocení kryptoměn, výsledky jsou kontroverzní

25. 1. 2018

Sdílet

Kryptoměny - blockchain - bitcoin Autor: Depositphotos

Finanční rating agentury Weiss Ratings pro kryptoměny měl před svým spuštěním dobře nastartované PR a podařilo se mu vzbudit pozornost jak ze strany komunity, tak nových kryptoměnových spekulantů a investorů, ale i tradičního Wall Streetu. První výsledky ale vzbuzují pochybnosti o kompetenci hodnotitele.

Za všechno může hlavně podivné ocenění kryptoměny Bitcoin, kterou lze chápat jako de facto referenční. Bitcoin dostal od Weiss poměrně nízké hodnocení C+. Rating obsahuje 74 kryptoměn, které zahrnují nejpopulárnější kryptoměny, ale také jakýsi subjektivní výběr dalších tokenů. Žádná kryptoměna přitom nedosáhla na hodnocení A (nejvyšší).

V hodnocení Weiss Ratings se Bitcoin umístil na hodnocení C+ („ještě ok“) a Ethereum, se všemi svými problémy, hodnocení B („dobré“), korunu tomu pak nasazuje Steem (token pro hodnocení obsahu v rámci sociálních sítí), který je také hodnocený výše než Bitcoin (B-) a EOS s podobným výsledkem. Vyšší hodnocení než Bitcoin mají také zcela nové projekty, které neprošly ani zkouškou času, ani nejsou dostatečně transparentní (například Cardano a NEO, neoficiální vítězové ratingu). Bitcoinovou komunitu by mohlo potěšit snad jen hodnocení Bitcoin Cash, které dopadlo nepatrně hůře než Bitcoin (C-). I zde ale hodnocení nasvědčuje určité nekompetentnosti.

Agentura se snaží své hodnocení hájit. „Díky silné adopci a značce Bitcoin dosáhl hodnocení A v jednom našich čtyř indexů, ale propadl v dalších dvou – indexu rizika a technologickém indexu. Známky A a B lze jazykem našich klientů interpretovat jako investiční doporučení k nákupu. Hodnocení C není důvod k obavám, je to stále známka „prošel“ a doporučení držet. Naopak u hodnocení D a E jsou již vážné důvody k obavám a doporučení zbavit se jich (v ratingu má hodnocení D například Novacoin či Salus),“ uzavírá Martin Weiss. Většina hodnocení v ratingu přitom získala průměrné hodnocení v rozsahu od C+ do C-.

Již první část citace ale společnost usvědčuje z nedostatečné znalosti problematiky. Vývoj Bitcoinu je po technologické stránce ve srovnání s jinými kryptoměnami bezprecedentní a drží si některá prvenství i vůči zbytku open source ekosystému obecně. Když se podíváme třeba na seznam schválených a provedených změn v souborech jednotlivých projektů za poslední rok, bude vypadat následovně:

  • Bitcoin Core: 1925
  • Litecoin: 1298
  • IOTA: 1166
  • Monero: 1199
  • Bitcoin ABC (Bitcoin Cash): 1104
  • Ethereum Classic: 895
  • Ethereum (geth): 833
  • Zcash: 491
  • Stellar: 453
  • Dash: 394
  • Bitcoin Classic: 374
  • Ripple: 271
  • Bitcoin Unlimited: 218
  • Bitconnect: 23
  • Dogecoin: 0

Pokud tedy za takovéto situace dostane z vývojářského hlediska de facto mrtvý projekt meme coinu Doge prakticky stejné hodnocení jako Bitcoin (Doge má C), je se způsobem ratingu technologie něco zásadně špatně. Mimochodem, pokud by někoho překvapila vysoká míra aktivity u vývoje Liteconu a Bitcoin Cash: je způsobena jen a pouze přebíráním kompatibilních změn právě z vývoje Bitcoinu.    

Weiss Ratings má na trhu tradici od roku 1971, agentura od té doby ohodnotila 55 000 institucí a investičních nástrojů.

Kopie ratingu se objevila na serveru Scribd:

Weiss Cryptocurrency Ratings by Anonymous dXbTa7LklM on Scribd

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 1. 2018 12:34

    lahvon

    No, jestli jen oni tomu přeci jen nerozumí o fous víc, než autor článku na Lupe. Tím nepochybuji případné znalosti bitcoinu a altcoinů. Jak trhy fungují a jak technologicky funguje která kryptoměna.

    Ale, není asi úplně fér zpochybňovat kompetentnost ke stanovování ratingu kryptoměn.

    Pokud by se laik měl podle toho rozhodovat, kde má větší pravděpodobnost zhodnocení, tak velký Bitcoin v současné chvíli úplně ideální na nákupy fakt není. To byl před rokem, dvěma, třemi,..
    Ether poslední měsíc padá o trochu méně.

    Jak, kdy a jestli do budoucna vyrostou, to je velká neznámá. A čistá spekulace. Asi jo. Ale už to asi nebude nárůst o tisíce procent.

    U některých malých měn tenhle potenciál je.
    Takže malá investice, byť riskantní, může přinést daleko větší zisk. Než investice do Bitcoinu, který na rozdíl od vynikající měny, má prostor i pro ztrácení hodnoty.

    Takže, když se vrátím k tomu indexu, je potřeba si přesně říct, co ten index vlastně má hodnotit.

  • 25. 1. 2018 13:36

    87140 (neregistrovaný)

    Podle jedné studie je úspěšnost předpovědí ekonomických krizi finančními agenturami 20% - 2 z 10.

    Takže nemá cenu řešit nějaké hodnocení ratingovou agenturou.

  • 26. 1. 2018 0:34

    Aaa (neregistrovaný)

    Ethereum je technologicky o generaci vyspělejší než btc. Proto má vyšší rating. Z toho plyne že pisatel je buď idiot nebo btc maximalista což je v podstatě totéž.

  • 27. 1. 2018 13:02

    comodoro (neregistrovaný)

    "Vyšší hodnocení než Bitcoin mají také zcela nové projekty, které neprošly ani zkouškou času, ani nejsou dostatečně transparentní (například Cardano a NEO, neoficiální vítězové ratingu)"

    V podstatě souhlasím, ale nevím, proč v této větě není i EOS.

    Už výběr měn je pochybný, a hodnocení jsou z velké části nesmyslná. Ale autor je zřejmě bitcoinista, protože z repozitářů pro Ethereum vybral jenom geth, zatímco je jich trošinku víc:-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).