Celý je to blbě.
1) Nespouštět to na konkrétní hodinu a podle pořadí. Říct prostě "během týdne" a hotovo. Pondělí, statická stránka "registrace ještě neběží." Úterý, lidi ti přestává bavit. Středa, občas někdo pinkne a rozloží se to do celýho dne. Čtvrtek, zapneme to kolem třetí ráno a jak to lidi začnou zkoušet, špička se rozloží. Nápor začne s tím, jak se to začne pomalu roznášet mezi lidma. A to se nestane v jednom okamžiku.
2) Registrace zájemců už mohla běžet několik týdnů. Pro všechny. Registrace typu "ten a ten má zájem o očkování v tom a tom místě". Databáze by to snesla. Ale to by musel být dopředu známý seznam očkovacích míst. O tom, že se bude očkovat, se začalo, pokud se nepletu, mluvit v květnu, takže zase papali, bumbali, spinkali a houby dělali.
3) O pořadí očkování může rozhodovat systém. Podle věku, podle toho, že zájemce najde v databázi zdravotníků,... Není problém mít na základě parametrů hodnotící číslo a podle něj to řadit ve frontě. Když se řekne "od 80 nahoru", tak se spustí skript, který lidi nad 80 vytáhne o 100 bodů nahoru a jsou první na řadě. Technicky to není problém.
4) Jeden člověk = jedna registrace (test unikátnosti např. podle RČ nebo čísla pojištěnce) s možností vybrat si z několika center, kam se může dostat. Tím se předejde tomu, že zájemce bude mít skóre třeba 70, "jeho" očkovací centrum bere až od 75 a centrum stejně daleko, ale jiným směrem očkuje od skóre 65.
5) Pokud se ověřuje mobilem, není problém, aby v případě jakékoliv změny, nebo když je člověk na řadě, došla SMSka, ať se člověk přihlásí a domluví si termín.
6) Pokud je ověření mobilem, tak ať si slavnou CAPTCHA naočkují do zadnice. Už tak musí mít člověk na přihlášení mobil, přípojku k internetu, pevný nervy a litr slivovice jako anestetikum, aby to tak nebolelo.
7) Měl by to programovat někdo, kdo o tom něco ví. Ne samouk po přečtení knížky "naučte se PHP za 21 dní" a skouknutí instruktážních videí na téma "jak přidat do stránek googlí spyware" a "jak nejlíp vytočit uživatele vašich webovek"
8) Někdo by si měl vzít papír a tužku, rozkreslit si infrastrukturu, komu co patří a ve spolupráci s majiteli/provozovateli infrastruktury si ověřit, že to bude stíhat!
9) Ví někdo, jak to bude třeba v případě, že člověk dostane befelem "jsi se očkovat zítra v 9:30" a bude zrovna na týden na služebce 300km daleko? Myslím, že tohle soudruhy na MZ ještě nenapadlo...
doplnění k bodu 2), dle Dzurilly dostali úkol vytvořit ten registrační systém těsně před vánoci (sic!), takže registrace neměla běžet na na čem..
jinak samozřejmě souhlas snad se vším.. je to dost FAIL ze strany vlády, že to nepřipravovala minimálně od léta, kdy bylo jasné, že v podstatě jedinou cestou je očkování.. důsledky, které tady vidíme materializované v tomhle nedodělku jsou toho poměrně jasným důkazem..
1) ok, to je ale taky špatně
2) není přece nutné nic propojovat, prostě se mělo nechat na zdravotních pojišťovnách, aby se o to postaraly, ony samy by pak i věděly, kdo očkován byl a kdo ne. Pojišťovna by pak pouze předala nemocnicím informace o tom, kdo je na kdy rezervovaný, nic co bz nedělal současný systém.
Samozřejmě by pojišťovny věděly kolik je aktuálních volných míst na daném očkovacím místě, na to stačí, aby místo poskytovalo seznam termínů a časů a pojišťovny by si jen konkrétní termín a čas zaregistrovaly, nemuselo by se při tom vůbec předávat nic než třeba číslo pojištěnce, které je dostatečným identifikátorem a zároveň když náhodou unikne, tak se nic zásadního nestane.
Přes pojišťovny to funguje v okolních zemích, tuším v některých částech Německa, takže to jde, jen se musí chtít...
Registrační systém očkovacího místa by pouze poskytl informaci, že 1. 2. 2021 má volné tři místa, registrační systém pojišťovny by pak řekl, ok, tak mi na zablokuj místo pro mého klienta, který se identifikuje kódem "HOPSINKOVASTAVA", pro očkovací místo zcela anonymní údaj a pojišťovna si ho spáruje s dotyčnou osobou, aby věděla, kdo už na očkování byl. Já tedy teď nevím, proč řešíme nakládání s osobními údaji, když ten současný systém s nimi zachází jak vidle s hnojem.
PS. sorry za pozdní odpověď, mail přišel až dnes a diskuzi jsem nekontroloval...
1) pokud by to bylo na pořadí, to bych raději nenechal očkovat ani sebe, natož staré lidi. Nedokážu si představit situaci, kdy vím, že jsem třeba dvacátý v pořadí, ale nevím v jakém čase, takže klidně mohu čekat 5 hodin v očkovacím centru, mezi lidmi, kteří mohou být přenašeči, místo toho, abych přišel na třetí odpoledne a ve čtvrt na čtyři odcházel domů.
2) registrace je zbytečný mezikrok, informace o občanech má jak stát, tak zdravotní pojišťovny, vytváří se tak zbytečná a duplicitní databáze lidí
3) ano, jako je to v některých okolních státech, vůbec neměl být vytvářen systém pro nějakou rezervaci nebo alespoň ne pro 80+ a rizikové skupiny, ale měly se o to postarat pojišťovny a ty měly obeslat své pojištěnce a očkování s nimi domluvit.
4-7) souhlas
8) tady bych viděl problém ani ne tak v dodavateli jako spíše v tom, že jak už to u téhle chaoticky řízené vlády bývá zvykem, tak požadavek na takový systém přišel pět minut před dvanáctou nic lepšího se v daném čase nedalo zvládnout, ale možná se taky mýlím a dodavatel je prostě lopata.
9) to by nemělo nastat, datum a čas očkování si volíte vy, takže jestli si to naplánujete na den služebky, je to vaše chyba.
Ad 1) Pořadím se myslí pořadí při registraci do systému. Podle zpráv z médií to má fungovat tak, že ti, co se dřív zaregistrovali, budou mít přednost při výběru termínu. Nebo-li to, že se tam všichni nahrnuli v pátek v 8:00, byl záměr. Lidé byli motivováni k tomu, aby přesně tohle udělali.
Ad 2) No jo, když my si tu hrajeme na absolutní ochranu osobních údajů, kdy nesmí jít propojit údaje o jednom člověku z více systémů – a pak se divíme, že to opravdu nejde. Netvrdím, že tam nejsou i nějaké technické překážky. Jenom mi připadá trochu zvláštní divit se, že nejde propojit databáze, když jediné, co se v e-governmentu za posledních deset let opravdu posunulo vpřed, je právě to aktivní bránění propojování různých databází.
Takhle to udělat nejde, protože máte M očkovacích pracovišť a N pojišťoven. Nebylo by dobré, aby se před očkovacím pracovištěm s kapacitou 20 lidí sešlo 20 pojišťěnců VZP, 20 pojištěnců ZPMVČR, 20 pojištěnců OZP…
Nicméně aby se to dalo vyřešit lépe, muselo by se s to, že bude potřeba zabezpečit očkování, začít řešit v létě a ne týden před dodávkou první vakcíny. Tam je ten největší problém.
18. 1. 2021, 20:37 editováno autorem komentáře
Takže by se musel propojit systém pojišťoven a registrační systém. Navíc registrační systém by se musel od pojišťovny dozvědět, kdo je registrován (jinak tam v termínu očkování budou stát 4 lidé a tvrdit, že ten termín mají zaregistrován právě oni). Řešitelné to je předáváním čísla pojištěnce, což je ovšem osobní údaj. Předávat osobní údaje je možné buď se souhlasem jejich držitele nebo pouze v případě, že to povoluje zákon.