Hlavní navigace

Ruský úřad dostal od soudu zelenou k úplnému zablokování LinkedIn

26. 10. 2016

Sdílet

Profesní síť LinkedIn se může stát první větší obětí loni schváleného ruského zákona, který přikazuje internetovým firmám, aby ukládaly data uživatelů na serverech umístěných v Rusku.

Ruský soud vydal rozhodnutí, podle kterého tamní regulátor/cenzor Roskomnadzor může LinkedIn v Rusku zablokovat. O verdiktu, který zatím není pravomocný, napsal ruský list Kommersant či alternativní web Roskomsvoboda.

Podle Roskomnadzoru LinkedIn porušuje ruské zákony ze dvou důvodů: jednak údajně bez svolení sbírá osobní data ruských občanů, včetně těch, kteří nejsou jeho uživateli, a za druhé tato data neukládá v Rusku, což podle zákona od 1. září 2015 musí dělat všechny internetové firmy působící na ruském trhu. Soud s oběma argumenty souhlasil.

LinkedIn, který nemá v Rusku žádné zastoupení, se soudního líčení neúčastnil. Proti verdiktu ale firma podala odvolání, které se má projednávat 10. listopadu. Pro firmu jde určitě o nepříjemnou zprávu i vzhledem k probíhajícímu prodeji LinkedIn firmě Microsoft.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 10. 2016 11:56

    krakonoš (neregistrovaný)

    Linkedln je svými průšvihy, a že jich pár bylo, notoricky známý. A požadavek vlády, aby data ruských občanů byla uložena v Rusku mi připadá legitimní a rozumný. Protože to, co mi z počítače internet prostřednictvím různých spywarů, cloudů, telemetrie a podobných ničemností vytahá, se ocitá mimo mou kontrolu a může to být a také to velmi často bývá, kdykoli a kýmkoli zneužito. Linkedll nepoužívám, ale přesto se mi stalo, že jsem, právě přes něj, dostal několik dopisů od úplně neznámých lidí, samozřejmě jsem to okamžitě smazal.

  • 27. 10. 2016 12:47

    BobTheBuilder

    To je dost zajímavý požadavek, u něčeho takového, jako Linkedin.
    Představte si, že odpovídající zákony zavedou všechny státy. Takže taková služba bude muset mít asi tak 190 serverů, v každé zemi v OSN jeden, a data uživatelů ukládat na tom správném (a nikde jinde).
    Na to se zaprvé každý vyprdne a zadruhé kdyby ne, tak to bude fungovat jak Interpol v době dálnopisu.

  • 1. 11. 2016 18:06

    krakonoš (neregistrovaný)

    V čem je problém? V potřebné kapacitě těch 190 serverů? V komunikaci mezi nimi? A nebo v tom, že by kradení a zneužívání dat bylo poněkud obtížnější? Upravit provoz serveru, který mám pod kontrolou tak, aby se ,,bavil" jen s těmi, se kterými se bavit bude moci a poskytoval jim jen ta data, která poskytovat dovolím asi moc velký problém nebude, ale byznys by zaplakal, že?A co by tomu řekli naši ,,přátelé a spojenci" kdyby nad datovým provozem v ČR ztratili kontrolu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).