Hlavní navigace

Rychlost vzduchem jako na optice. O2 v Praze testuje 5G milimetrové vlny na 26 GHz

Sdílet

Jan Sedlák 23. 6. 2022
O2 a mmWave Autor: O2

Operátoři O2 a CETIN rozjeli testování takzvaných milimetrových vln (mmWave) v rámci mobilní 5G sítě. Dvojice uvádí, že mmWave nabídnou bezdrátové sítě o rychlosti optiky. O2 se během testovacího provozu dostalo na 5 Gb/s.

Operátoři využívají frekvenci 26,5 až 27,3 GHz s šířkou pásma 800 MHz. Frekvence dočasně zapůjčil Český telekomunikační úřad. Testovací síť běží na několika vysílačích v sídle O2 a jeho okolí v Praze na Brumlovce a dále na Chodově, kde O2 provozuje datové centrum.

O2 milimetrové vlny testuje s Ericssonem a pomocí zařízení firmy Inseego. Nasazeny jsou venkovní jednotky Inseego FW2010, které se propojují s Wi-Fi routerem. “Díky mimořádnému výkonu 5G antény se může venkovní jednotka připojit i ve vzdálenosti několika kilometrů od vysílače, a výrazně tak rozšířit dosah milimetrových vln. Zařízení podporuje rovněž 5G sub-6 GHz a Cat 22 LTE,” uvádí firma.

Dále se použil router Inseego MiFi M2000 5G a notebook Acer Spin 7. Router využívá čip Qualcomm Snapdragon X55 5G, notebook má integrovaný Qualcomm Snapdragon 8cx Gen2 5G s devíti anténami.

Našli jste v článku chybu?