Hlavní navigace

Vlákno názorů k aktualitě Satelitní roj Starlink Elona Muska poskytuje připojení už více než 10 tisícům uživatelů od anonym - - těch satelitů bude pořád méně než 2-5G...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 2. 2021 17:55

    bez přezdívky

    - těch satelitů bude pořád méně než 2-5G vysílačů v krajině
    - na rozdíl od těch vysílačů k nim není potřeba překopat kus krajiny, aby se tam dotáhla elektřina a či i optika.
    - na rozdíl od těch vysílačů ty satelity budou viditelné jen menší část noci. Ty vysílače totiž svítí celou noc
    - těch satelitů bude méně než letadel co v každém okamžiku jsou ve vzduchu
    - na rozdíl od těch letadel budou poskytovat službu všem bez rozdílu
    - na rozdílů od těch letadel nebudou svítit po celou noc
    - lidi ve městech už teď nemají možnost vidět hvězdy, až uvidím že se vyřeší světelný smog měst na úroveň 3- bortleovi stupnice a uvidím třeba ze stodůlek hvězdy 6mag tak začnu řešit starlink. (možná)
    - divim se, že vadí starlink pro běžné lidi ve vesmíru, ale nevadí vojenské využití vesmíru. To mne osobně vadí daleko více.
    Jestli ale chcete přidat nějakou negaci ke Starlinku kterou nikdo zatím neuvedl a je to moje originální negace, tak zkuste zauvažovat o této mé tezi: Pokud Starlink poskytne kvalitní konektivitu kdekoli tak jaký to bude mít vliv na migraci lidí. Doposud lidi kvůli dostupnosti práce migrovali do větších aglomerací. Nyní kdy ve velkých aglomeracích je obrovské množství relativně bohatých lidí co tam kolikrát je vlastně jen protože tam mají kvalitní konektivitu. Tak co se stane díky starlinku? Nevznikne postupný tlak těchto lidí co si budou chtít postavit sídla na odlehlých lokacích a často posledních výspách neovlivněné krajiny? Osobně když jsem sháněl, kde si pořídím dům, tak primárním měřítkem byla dostupnost 4G signálu a vzdálenost k rdslamu umožňující nejrychlejší tarif (100Mbit/s a víc) Starlink a další sítě bude určitě měnit vzorce chování lidí. Dopad na civilizaci podle mne bude v řádu dalších 20 let obrovský.

  • 6. 2. 2021 11:38

    Filip Jirsák

    To je dost děsné. Nejenom, že máme vizuální smog v ulicích, světelný smog desítky kilometrů kolem měst, ale už máme i světelný smog „z vesmíru“, a má to být ještě daleko horší? Technologicky bych tomu projektu fandil, ale ta bezostyšná privatizace noční oblohy je pro mne hodně za čarou.

  • 7. 2. 2021 21:29

    Filip Jirsák

    Světelný smog je světelné záření typicky kolem měst nebo průmyslových objektů, když se světlo z osvětlení neužitečně rozptyluje všude možně. Nejsnáz ho rozeznáte tak, že když se za jasné noci podíváte na oblohu, nebude černá, ale naoranžovělá (a nemyslím tím západ slunce) a uvidíte jen ty nejjasnější hvězdy. Nebo když jste od města dál, uvidíte nad ním takovou oranžovou „kupoli“. Nejviditelnější příčinou ve městech je špatné pouliční osvětlení (které svítí i „pánubohu do oken“), světelná reklama, nasvícení památek.

    Starlink samozřejmě nekonkuruje světelnému smogu z měst intenzitou. Ale princip je to úplně stejný – „vždyť je to pro dobrou věc, bude to jen pár ‚hvězd‘ navíc, to nikomu vadit nebude“. No jo, jenže kvůli „trošce světla navíc“ už ve městech skoro nejsou vidět hvězdy.

    Stejné to bylo vodou, tam se také nejprve vypouštělo jen trošku odpadu, pak další troška to přece nezhorší, další a další, až byly z řek stoky. S vypouštěním škodlivin do vzduchu to samé. Ale se světelným smogem to tentokrát určitě dopadne jinak. Starlink určitě bude jediný, nebudou po něm následovat flotily dalších desítek tisíc satelitů.

    Prokázat to, že škodí celosvětově, samozřejmě umím. Satelity Starlink jsou vidět z celého světa (to je jejich účel). A jsou něco nepřirozeného, co na noční oblohu nepatří –tím škodí. Pozorování noční oblohy mělo důležité postavení ve všech mně známých kulturách, mělo významný dopad na náboženství, filozofii, vědu. A teď si ji soukromý subjekt privatizuje pro sebe – po vzoru Divokého západu, kdo dřív přijde, ten si území zabere. A pokud to Starlinku projde, budou samozřejmě následovat další.

    Pokud si myslíte, že za škodu považuju přímo to světlo odražené satelity, pak se mýlíte. Za škodu považuju to přivlastnění si něčeho, co bylo až dosud považováno za veřejné.

    A pokud byste chtěl argumentovat tím, že umělých satelitů je přece na oběžné dráze Země spousta – ano, je. Jenže Starlink to bezostyšně posunul na úplně novou úroveň, počtem satelitů, způsobem vypouštění, přístupem „mám dost prachů na to, abych si koupil i noční oblohu“.

  • 6. 2. 2021 18:54

    Filip Jirsák

    Poziční světla vysílačů mobilních sítí ovšem nejsou vidět odevšad. Letadla jsou jiná věc, státy je mohou regulovat a také už se začíná řešit, aby letecká doprava byla ekologická. Světelný smog ve městech není omluva – když někdo pohodí odpadek jen tak na ulici, neznamená to, že je v pohodě přihodit tam další.

    Lidé se do měst nestěhují kvůli internetu. Já jsem si třeba po přestěhování z vesnice (kde jsem měl v baráku optiku) do Prahy (UPC) výrazně pohoršil.

  • 7. 2. 2021 18:36

    Filip Jirsák

    Já teda neznám kulturu, která by nebyla výrazně ovlivněna pozorováním noční oblohy. Že jsme se pozorování noční oblohy vzdali (doufám, že jen dočasně) kvůli světelnému smogu, to neznamená, že je to v pořádku. Navíc Starlink to posunul mnohem dál. Doteď světelný smog znamenal, že jsme škodili především sami sobě – má dosah nějaké desítky kilometrů. Starlink ale škodí celosvětově.

    Znemožnit pozorování oblohy a pak argumentovat tím, že ale lidé přece noční oblohu nepozorují, není zrovna dobrý postup.

  • 6. 2. 2021 15:10

    Filip Jirsák

    Nemyslím. Ten komentář byl jenom takový vtípek. A také trochu povzdech, že to má deset tisíc uživatelů, ale dopad to má na více než sedm miliard lidí.

  • 7. 2. 2021 20:52

    bez přezdívky

    Prosim vás tušíte co je vůbec světelný smog a jaké jsou jeho reálné energetické úrovně? Viděl jste už někdy jak vypadá družice na obloze a kolik světla zpět dokáže odrazit? Pokud by jste měl zájem, tak vám to spočítám s 10% chybou na foton na metr čtvereční přesně. Vaše tvrzení "starlink škodí celosvětově" je zcela scestné a nepravdivé. Nepravdivé je už jen proto, že vaše tvrzení neumíte prokázat. A nebo ano?
    Jakou konspiraci vymyslíte příště?

  • 5. 2. 2021 22:45

    Aleš Příhoda

    10 tisíc uživatelů a 1 tisíc satelitů? Já bych řekl, že to je v průměru cca 10 uživatelů na satelit.

  • 8. 2. 2021 7:55

    Ja_uz_budu_hodny_dedecku

    Což je typický projev toho, jak se dají lidé "koupit". Za onu pomyslenou "koblihu" jsou ochotni akceptovat cokoli a principy apod. jdou stranou. A to je dle mého názoru špatně.

  • 7. 2. 2021 13:02

    Petr Stehlík

    to je opravdu extrémní tvrzení, že odraz slunečních paprsků od pár načerno natřených satelitů ovlivňuje každého na planetě. Ve skutečnosti je to prakticky všem úplně jedno - noční oblohu pozorují tisíciny promile lidstva. Přínos celoplanetárního internetu dalece převyšuje jakékoliv obrázky na noční obloze.

  • 8. 2. 2021 15:40

    Filip Jirsák

    Objekty s jadernými reaktory mi vůbec nevadí. Objekty vojenského charakteru ani objekty s neznámými zbraněmi mi nevadí do té doby, dokud ty zbraně nebudou použité. Objekty zamořující oběžnou dráhu odpadem mi vadí, ale z toho důvodu, že vím, že se tak děje a v čem je problém.

    Starlink mi vadí proto, že je to úplně nový rozměr. Předtím už jsme měli třeba TV satelity, ale tam není ten efekt, že se jich vypustí spoustu najednou protože není nikdo, kdo by nám v tom mohl zabránit.

    Pokud vám vadí termín světelný smog, nahraďte si ho světelným znečištěním. Myslím, že se to dá používat jako synonyma, ale když to chcete rozlišovat…

    Ano, přemýšlím o věcech dopředu. Do řeky se vypouštěl odpad z jednotlivých domácností, pak se to sdružilo do obecní kanalizace – na tom nemuselo být nikomu nic divného. Pak se přidal odpad z továren – ani to nemuselo být nikomu divné, když řeka snese odpad z města, snese i odpad z továrny. To samé s exhalacemi. Od domácích topenišť nebo dílen k továrnímu komínu byl možná podobný skok, jako od TV satelitů ke Starlinku. Také to nikomu nemuselo být divné, vždyť se množství vypouštěných škodlivin změní maximálně o nějaký nízký násobek. Vždyť se to ve vzduchu rozptýlí.

    Argumentovalo se přesně stejně, jak argumentujete vy – vždyť z toho budou těžit všichni. Ještě v první polovině dvacátého století byla kouřící továrna známkou pokroku. Jenže pak jsme přišli na to, že to takhle dělat nejde. Že nejde vypouštět do řek víc a víc sajrajtu, že nejde vypouštět toho čím dál víc do vzduchu, že nejde vytvářet čím dál víc odpadu. A že to, že je to ve prospěch všech, je jenom výmluva – protože pokrok je možný i bez těchto externalit.

    Že nevěděli lidé v devatenáctém nebo dvacátém století, jaké to bude mít dopady, to je pochopitelné a omluvitelné. Ale my se dnes už nemůžeme tvářit, že to nevíme. Nemůžeme se tvářit, že je v pohodě umístit na oběžnou dráhu deset tisíc satelitů, nebo sto tisíc, nebo milion. Vždyť satelit je z pohledu ze Země jenom takové malé světýlko, po většinu doby ani není vidět… To je úplně stejná argumentace, jako s tím továrním komínem nebo výpustí do řeky.

  • 9. 2. 2021 10:50

    pjiri

    Někdo se možná bude chtít odstěhovat do úplné divočiny, ale takoví lidé tam už nejspíše jsou (i bez internetu). Spíše, a to bych viděl jako pozitivní věc, se část lidí, kterým by tímto vznikly vhodné podmínky a dnes po tom touží, může přestěhovat na (pomalu vymírající) venkov (a tím nemyslím satelity kolem Prahy), kde by tak mohli svou přítomností umožnit vznik (nebo podpořit rozvoj) služeb a maloobchodu (každý zákazník je pro venkovský obchod s potravinami požehnáním).

    Jenomže pouze internet nestačí. Skutečnost je taková, že je potřeba do toho města občas zajet osobně, proto se lidi stěhují do satelitů a ne třeba někam do hor. Podmínkou bývá dostupnost dálnice, aby jim taková návštěva pracoviště nevzala celý den. A také tu máte rodiny s dětmi. V místě nového bydliště musí být dostupná škola. Nakonec množství lidí, kterým Starlink umožní pracovat odkudkoliv se značně přeceňuje. Na světě nejsme jen my, kancelářské krysy.

    Ale mě by třeba zajímalo, kdo vyhraje mou soukromou sázku: "Budu dřív připojený přes Starlink, nebo do té doby stihne O2 vyřešit můj požadavek na bonding mé superrychlé VDSL linky (20/2; objednáno v listopadu 2020)?".

  • 6. 2. 2021 14:44

    Petr Stehlík

    a to si jako myslíte, že projektu zůstane jen 10 tisíc uživatelů? Nebudou jich spíš nakonec miliony či miliardy?

  • 8. 2. 2021 19:50

    Jehovista

    A v cem je presne problem? Ze budou na obloze tri tecky navic, kdyz se parkrat do roka podivate na hvezdy? To nezni moc desive. To prirovnani k emisemi z tovaren jsem nejak nepobral. Ale mozna vidite dal, nez bezny smrtelnik a tak vite, ze se za 50 let prijde na to, ze tecky na obloze narusuji cakry. Poucte nas, prosim.

  • 7. 2. 2021 20:46

    bez přezdívky

    To je tedy podivuhodně nekvalitní vtípek. Sám moc dobře víte, že Starlink bude mít miliony uživatelů. Navíc je to privátní síť, která bude dostupná komukoli a za velmi příznivou částku.

  • 8. 2. 2021 14:22

    bez přezdívky

    Pane Jirsák se fakt divim, a napsáním výluky do vašeho textu mne se toho nezbavíte, že vám nevadí ty tisíce objektů co tam jsou už teď. Objektů které se vůbec nesnaží aby, narozdíl od stalinků , nebyli vidět. Objektů které jsou vojenského charakteru, objektů s jadernými reaktory, objektů s neznámými zbraněmi. Objektů které zamořují cíleně oběžnou dráhu odpadem (víte že všechny starlink satelity narozdíl od jiných mají deorbit motory?)
    Víte že zrovna začíná vadit ten starlink. Nejprve se to snažíte natáhnout přes světelný smog, když vám dojde že na ten to neuhrajete, tak najednou vám vadí "přivlastnění si něčeho, co bylo až dosud považováno za veřejné." což jen ukazuje jak přemýšlíte. Starlink který může používat každý , považujete za přivlastnění si něčeho co je veřejné? To je slušný logický zkrat. A co ty tisíce jiných satelitů, které nemůže veřejnost používat vůbec ty už vám nevadí. ?
    Jo holt úspěch a peníze se v čechách neodpouští. Jako klacek se pak najde cokoli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).