Hlavní navigace

Názor k aktualitě Sčítání lidu, domů a bytů 2021 začalo, online formulář byl řadu hodin nedostupný [AKTUALIZOVÁNO] od L. - Zploštit šla několika způsoby: 1) Nedávat začátek na sobotu...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 3. 2021 14:04

  L.

  Zploštit šla několika způsoby:

  1) Nedávat začátek na sobotu v lockdownu, když se lidi nudí doma a vyplnit ten formulář co s ním stát prudí aby to měli za sebou a nemuseli na to myslet se zdá jako dobré zaplácnutí prázdného dopoledne. Ve všední den by část lidí byla v práci, takže by se to trochu rozložilo.

  2) Dát na to víc času, než dva týdny. Když by na to byl alespoň měsíc, víc lidí by si řeklo "na to je ještě čas" než "stejně na to jsou jen dva týdny, tak ať to mám za sebou"

  3) Neudělat to v pořadí "nejdřív kampaň ke sčítání, pak pouštíme", ale naopak, nejdřív potichu pustit a kampaň začít dělat až opadne vlna early adopters (prakticky nutné dělat zároveň z bodem 2, aby na to bylo dost času).

  Všechno z toho jsou triviální věci, co člověka napadnou po chvilce zamyšlění. Jenže myslet bolí, zvlášť státní úředníky.

  Mimochodem, ředitel ČSÚ prozradil, že systém spadl poté, co do něj bylo zadáno pouhých pár tisíc formulářů (během asi pěti hodin). Tak zkusme počítat:

  Dospělých lidí co by se měli sečíst máme nějakých 8.5 miliónu. Hodně lidí se sečte dohromady v rámci domácnosti, dost jich bude čekat na papírovou verzi, odhadněme, že by ty elektronické formuláře chtělo vyplnit 20% lidí, co se bude sčítání účastnit, tedy 1.7 miliónu lidí. Ti kdyby byli vzorní a perfektně se rozložili do celého dostupného času, tak by to znamenalo vyplnit 1 700 000 / (14 * 24 - 1) = cca 5074 formulářů za hodinu.

  Jinými slovy, systém zvládl pouze zlomek zátěže, kterou by musel zvládnout byť při relativně malém zájmu o elektronické podání a perfektním rozložení lidi, tedy byl postavený naprosto špatně a spadnout prostě musel i bez efektu počátečního návalu.