Zploštit šla několika způsoby:
1) Nedávat začátek na sobotu v lockdownu, když se lidi nudí doma a vyplnit ten formulář co s ním stát prudí aby to měli za sebou a nemuseli na to myslet se zdá jako dobré zaplácnutí prázdného dopoledne. Ve všední den by část lidí byla v práci, takže by se to trochu rozložilo.
2) Dát na to víc času, než dva týdny. Když by na to byl alespoň měsíc, víc lidí by si řeklo "na to je ještě čas" než "stejně na to jsou jen dva týdny, tak ať to mám za sebou"
3) Neudělat to v pořadí "nejdřív kampaň ke sčítání, pak pouštíme", ale naopak, nejdřív potichu pustit a kampaň začít dělat až opadne vlna early adopters (prakticky nutné dělat zároveň z bodem 2, aby na to bylo dost času).
Všechno z toho jsou triviální věci, co člověka napadnou po chvilce zamyšlění. Jenže myslet bolí, zvlášť státní úředníky.
Mimochodem, ředitel ČSÚ prozradil, že systém spadl poté, co do něj bylo zadáno pouhých pár tisíc formulářů (během asi pěti hodin). Tak zkusme počítat:
Dospělých lidí co by se měli sečíst máme nějakých 8.5 miliónu. Hodně lidí se sečte dohromady v rámci domácnosti, dost jich bude čekat na papírovou verzi, odhadněme, že by ty elektronické formuláře chtělo vyplnit 20% lidí, co se bude sčítání účastnit, tedy 1.7 miliónu lidí. Ti kdyby byli vzorní a perfektně se rozložili do celého dostupného času, tak by to znamenalo vyplnit 1 700 000 / (14 * 24 - 1) = cca 5074 formulářů za hodinu.
Jinými slovy, systém zvládl pouze zlomek zátěže, kterou by musel zvládnout byť při relativně malém zájmu o elektronické podání a perfektním rozložení lidi, tedy byl postavený naprosto špatně a spadnout prostě musel i bez efektu počátečního návalu.
Proboha, neraďte :-). Jinak se inspirují a máme od pondělí sčítání 80+, po Velikonocích 70+ a začátkem května 65+. Vždyť u rezervací na očkování to tak krásně funguje...
Jen by mě tedy zajímalo, jak je možné, že prošly ty zátěžové testy, které byly zaplacené, když nutnost vypnout sčítací formulář způsobilo pár tisíc lidí. Nebo nikdo komponentu našeptávače netestoval a rval tam rovnou hodnoty předdefinovaných adres?
Stale stejne chyby, stale stejne vysledky :-)
Urednici by meli pochopit, ze se system pro miliony lidi neda delat formou sprintu na sto metru. Startovaci pistole je k nicemu, zatez je potreba rozlozit a ne koncentrovat do jednoho bodu. Firmy to pritom moc dobre vedi. I u obyc internetoveho/mobilniho bankovnictvi se dela pilotni provoz a zvou se k nemu lidi postupne. Aby to takto nedopadlo. Scitani ma o rad vic uzivatelu a nechat ho prvni tyden bezet ve zkusebnim provozu by organizacne nemel byt zadny problem.
No dobre, tak ja to teda napisu znova :-)
Jedno z moznych a velmi jednoduchych reseni je spustit system s predstihem, v rezimu pilotniho nebo testovaciho provozu. Staci na par dni. Tim se da spicka srazit takra zazracne. Dalsich moznosti je spousta - variabilni zacatek ostreho provozu. Nebo rozsegmentovani obyvatel, stylem zaciname v pondeli, ale lidi "pouze s trvalym pobytem" nebo "do 18. let", muzou uz o vikendu. Atd. Snad to ma nejakeho analytika s pristupem k datum, ktery by to mel bez velkyvh problemu zvladnout vymyslet.
Spolehat na to, ze se vsichni tvari a ze to neni problem prepalit, to je jasna zadost o pruser. Zvlast, kdyz kazdy vidi, kolikrat predtim to uz nevyslo.
Potiz je, ze statni urednici jsou v roli manazeru takovi jako zvlastni. Chteji mit presne ohraniceny zacatek a konec, protoze to vypada dobre. Ale ze na miliony lidi nemuzou pouzit stejne pravidlo jako na organizaci celofiremnich dovolenych, to uz nejak neberou v potaz. Pritom jde o statisticky urad, kde by s velkymi objemy dat a s lidskym faktorem meli mit dost zkusenosti...
Na socialnich sitich pred par dny neslo neprehlednout kritiku toho, ze propagace byla slaba. A nyni socialni site radi, ze to meli pustit v tichosti a bez propagace ;-) Bavi me tahle schizofrenie.
Kazdopadne v tomhle CSU volnou ruku ze zakona nema - v tomhle nemeli moznost volby a museli to spustit dnes od pulnoci. Nadavat muzete poslancum z libovolne partaje, ti to upekli :-) Realne tedy neni mozny ani scenar s "early-adopters" - presneji receno by to vsichni museli vyplnit stejne znovu. Ten § 17 v tomto hovori dost jasne.
To je celkem jedno. Evidentne se nepokusili udelat vubec nic pro splosteni spicky. Vyhlasili datum a cas zacatku. Horsi by to mohlo byt uz jenom kdyby dali start na desatou ranni. Takto se to trosku splostilo aspon pres noc. Ale to stacit nemuze.. A dimenzovat system na potencialnich 10 milionu lidi behem jedne hodiny taky nedava smysl. Takto se to proste nedela :-)
Ale pozitivni je, ze to tentokrat stalo jenom neco v radu desitek milionu Kc, coz se snad necha prezit. Za dva tydny uvidime, kolik stalo porizeni jednoho formulare timto zpusobem. A taky to, ze je v zaloze porad papirova varianta.
A jak konkretne by se ta spicka mela zplostit? 10 milionu lidi do toho v sobotu pred osmou hodinou ranni vysoce pravdepodobne nebusilo, tam bude zakopany pes nekde jinde.
Pred spustenim se vsichni zucastneni tvarili, jak jsou na zatez pripraveni. I kdyby na tech par dni behu scitani systemove zdroje silne prepalili, tak to vyjadreno penezi nemuze byt zas takovy problem - zvlast kdyz to cele bezi v Azure. A kdyby precijen ano, mohli si tam odpustit zbytecnosti typu chatbot.
Ja nerikam ze to musi udelat zrovna takle, moznosti je spousta, neco smysluplneho by meli vymyslet analytici :-)
jako v nouzi by se dala udelat i brana, ktera by pustila 1000 soucasne pracujicich lidi a ostatni by cekali az se pro ne uvolni slot. I to by nejak fungovalo, ale nechci videt ty napruzene cekajici uzivatele :-)
Zatezove testy mohly projit uplne snadno. Delavaji se automatizovane a pracuji se sterilnimi daty. Pestrost do toho vnesou az opravdovi uzivatele. Vpodstate staci, aby si komponenta na adresy shodou okolnosti neco sikovne cachovala a zatezovy test nic neodhali. Tyhle testy jsou spis na dimenzovani hw, propustnost linek a tak.
Rozhodný okamžit (tj. začátek o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021) určuje zákon, ne ČSÚ, takže začínat v jiný den jaksi nelze (pokud se nezmění zákon). https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-332#p4
Ad 1) V srpnu 2020, kdy byl ten zákon schválen, asi nikdo neočekával, že teď bude lockdown. Protlačit teď Parlamentem novelu by asi nebylo úplně jednoduché. To jen pro připomenutí toho, že co se zdá být na první pohled jednoduché nemusí být tak jednoduché při uvážení všech okolností.
Mimochodem, ředitel ČSÚ prozradil, že systém spadl poté, co do něj bylo zadáno pouhých pár tisíc formulářů (během asi pěti hodin).
On ale také prozradil, že příčina nebyla v již zadaných formulářích. Celý ten váš další výpočet tedy nedává smysl.
Ten zákon je jednorázový a troufám si předpokládat, že se na jeho tvorbě ČSÚ podílel. Co si tam napsali, to tam mají, jejich problém.
Jinak všechny věci, na které se tam ptají, se mění jen velmi zřídka. I kdyby to lidi mohli vyplňovat třeba dva týdny před termínem, tak by se nic nestalo. Těžko se mi za dva týdny magicky zvětší byt, přepne na jiný způsob vytápění, narodí se nečekaně další dítě... A i nečekaná okamžitá výpověď ze zaměstnání nebo stěhování jsou dost nepravděpodobné. No a kdyby se to náhodou někomu z těch, co se sečetli před rozhodným termínem stalo, tak by to holt vyplnil ještě jednou.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.