Hlavní navigace

Šéf Vodafonu: Zákazy Huawei by operátory vyšly příliš draho a znevýhodní Evropu

26. 2. 2019

Sdílet

Šéf Vodafonu Nick Read

Mobilní operátoři se až na výjimky typu British Telecom (BT) veřejně příliš k situaci kolem možných zákazů technologií od Huawei v 5G sítích příliš nevyjadřovali. Na letošním Mobile World Congressu v Barceloně nyní promluvil výkonný ředitel Vodafonu Nick Read.

„Pro operátory a zákazníky by bylo velmi, velmi drahé, kdyby firmy byly nuceny vyměnit zařízení od Huawei ve prospěch jeho konkurentů,“ uvedl Read na tiskové konferenci. Dle jeho slov by se také nasazení 5G v Evropě protáhlo asi o dva roky a narušila by se přirozená konkurence mezi Huawei, Ericssonem a Nokií.

Read je toho názoru, že by zákazy Huawei znevýhodnily Evropu a že je nyní třeba vést debaty s vládami a bezpečnostními složkami. „Je třeba mít debatu podloženou fakty,“ uvedl šéf jednoho z největších světových operátorů směrem k podezřením, že Huawei představuje bezpečnostní hrozbu.

Na letošní MWC přiletěla početná delegace ze Spojených států, která se snaží evropské subjekty přesvědčovat, že čínské technologie nemají nasazovat. Šéf Vodafonu k tomu uvedl, že se v Barceloně s americkými zástupci setkávat nebude.

Ohebné telefony Huawei a Samsung či HoloLens 2– podívejte se na ty nejlepší novinky z MWC 2019:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 2. 2019 14:55

    sax

    Ačkoli jsem zastánce všeho "open", nemyslím si, že by zrovna toto bylo nějaké řešení. Jsou to natolik složité věci, že jim stejně málokdo rozumí, aby to dokázal ověřit.
    A druhý problém je v tom, co je vlastně otevřené - design, výrobní proces, všichni subdodavatelé? Jak ověříte, že chip, který máte v ruce, je skutečně vyroben podle designu, který jste si ověřil? Tento problém existuje i u software, kdy třeba máte NPM balík, který má otevřené zdrojové kódy na GitHubu, ale zkompilovaná verze obsahuje ještě další nastrčený kód...

  • 27. 2. 2019 10:10

    bez přezdívky

    no a do diskuse předhodím dotaz: "Jak chcete zajistit obecně bezpečnost na úrovni HW jinak než požadavkem na openhardware a tedy nepřetržitý audit ze strany odborné veřejnosti případně i konkurence ?" nic jiného by stejně prakticky nefungovalo a vyšší bezpečnost by byla jen iluzí. Na tento požadavek vám přitom dnes nepřistoupí žádný dodavatel. Ne pokud se na takovém požadavku nedohodne více zemí najednou a takový Trump jistě ani netuší co openhardware znamená, tím méně pak jeho voliči, takže o takovýto systémový krok který by nějakou malou šanci na řešení problému měl nebude jevit sebemenší zájem. To raději bude zakazovat jednotlivé výrobce na základě šeptandy, ... je to sice neúčinné a kontraproduktivní, za to ale výrazně jednodušší, no neberte to :-)

  • 27. 2. 2019 10:09

    bez přezdívky

    Tak v podstatě má pravdu v tom že u těchto technologií je konkurence často o dvou třech hráčích a když vyjmete jednoho způsobíte katastrofu ... zkuste si představit, že by najednou bylo zakázáno používat produkty AMD :-) to je nepříjemné že? Ať už je používáte nebo ne, je to na poli osobních počítačů jediný konkurent intel CPU a nvidia GPU takže jen díky AMD jste mohli koupit svůj počítač za rozumnou cenu. Zákaz produktů AMD by se určitě velmi rychle promítnul do cen všech počítačových sestav a to tak, že velmi výrazně, ostatně co jiného byste taky čekali, když najednou omezíte konkurenci a to navíc ještě toho výrobce, který obvykle táhne ceny ostatních dolů.

  • 27. 2. 2019 7:02

    Levon Ter-Ghazaryan

    Vůbec bych se nedivil kdyby po tomto prohlášení se náhodou zjistilo, že on vlastně i ten Vodafone je bezpečnostní hrozbou...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).