Hlavní navigace

Senát ČR: Ať vláda rychle předloží zákon proti Huawei, nemůžeme být závislí a vydíratelní

15. 5. 2023

Sdílet

Lukáš Kintr, NÚKIB Autor: NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost získal ve svém boji za protlačení nového zákona o kybernetické bezpečnosti dalšího spojence.

Senát ČR skrze výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost vyzval vládu, aby “urychleně předložila nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který by umožnil zajistit bezpečnost státu a řídit bezpečnost celého dodavatelského řetězce u vybraných služeb, a to tak, aby byl závazný nejpozději v druhé polovině roku 2024.”

Zákon, který míří do mezirezortního připomínkového řízení, má dvě části. Implementuje evropskou směrnici NIS2 a přichází s mechanismem posuzování rizikových dodavatelů. Ve hře je to, že NÚKIB bude moci určovat a omezovat či zakazovat z jeho pohledu nebezpečné dodavatele, aktuálně jde primárně o Huawei.

Proti současné podobě mechanismu bojuje v podstatě celý trh, operátoři mimo jiné hrozi požadováním náhrad přesahujících dvacet miliard. NÚKIB v rámci konzultace dostal více než 1100 připomínek, většinu jich ale neakceptoval, což operátoři označují za faul.

Senát vydal usnesení po vystoupení ředitele NÚKIBu Lukáše Kintra, ředitele odboru kybernetické diplomacie ministerstva zahraničních věcí Richarda Kadlčáka a ředitele odboru analytiky BIS Petra Jiroutka.

“Strategická závislost státu na dodavatelích technologií z rizikových, či přímo nepřátelských zemí by mohla výrazně omezit nebo zcela paralyzovat schopnost státu suverénně rozhodovat,” píše se mimo jiné v usnesení. “Je povinností vlády zajistit bezpečnost občanů ČR a zabezpečit, aby stát nebyl vydíratelný.”

“V kybernetickém prostoru a ve vývoji nových technologií eskaluje geopolitické soupeření a konkurenční boj nadnárodních technologických firem, přičemž se rozhoduje o tom, zda bude respektován právní stát a chráněny svobody a práva člověka,” píše dále senát.

“Vedle demokratických zemí se spojují k těsnější spolupráci i režimy, pro něž svobody člověka nejsou prioritou, a tak dochází k soupeření geopolitických bloků, které usilují o získání technologické převahy a kontroly. Z hlediska národních zájmů zůstává prioritou zajistit bezpečnost ČR, a to jednak v těsné spolupráci se spojenci v rámci NATO a EU, jednak ve spolupráci s dalšími partnery sdílejícími stejné hodnoty.”

Narativ, že Česko nesmí být technologicky závislé na Číně a dalších zemích, už NÚKIB prosazuje nějakou dobu. Pomáhá mu situace na Ukrajině, kdy Rusko začalo Česko a další země vydírat plynem a ropou. Tato skutečnost příliš nepomáhá lobistům Huawei a operátorů, kteří se snaží mechanismus zmírnit a upravit.

Operátoři uvádí, že jsou schopní rizika kolem sítí ošetřit nebo že nikdy nenakupují od jednoho dodavatele.

Jak jsem potkal čínského špiona a jak Huawei v Barceloně ukázalo prostředníček USA Přečtěte si také:

Jak jsem potkal čínského špiona a jak Huawei v Barceloně ukázalo prostředníček USA

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).