Hlavní navigace

Slídilové roku? Ministerstvo průmyslu, poslanec Běhounek, Equa bank a Úřad vlády

15. 2. 2018

Sdílet

Sdružení Iuridicum remedium vyhlásilo výsledky tradičních Cen Velkého bratra. V třináctém ročníku Big Brother Awards osmičlenná porota vybírala ze čtyřiceti kandidátů, které nominovala veřejnost. A jak to dopadlo?

Cenu pro Dlouhodobého slídila roku 2017 získalo ministerstvo průmyslu a obchodu za nečinnost v souvislosti s úpravou tzv. data retention. „Soudní dvůr EU podobný plošný sběr dat označil již ve dvou rozsudcích za nepřijatelný a neústavní. K tomu lze přidat i statistiky, které ukazují, že takto masivní sběr dat zejména pro potřeby policie se nijak neodráží v poklesu kriminality či vzrůstu její objasněnosti. Navíc, jak už to s obdobnými nástroji bývá, tak nejvíce zasáhnou ty, o něž vlastně vůbec nejde. Pachatelé organizovaného zločinu se pomocí řady nástrojů dokáží takovým sledováním vyhýbat. Nečinnost ministerstva ve chvíli, kdy jsou dlouhodobě pošlapávána základní práva všech občanů, si dle poroty cenu jednoznačně zaslouží,“ komentoval „ocenění“ výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

Firemním slídilem je podle poroty Equa bank za vyžadování souhlasu klientů s poskytnutím tzv. TelcoScore sestaveného z dat telefonních operátorů. Skóre se používá k prověření kredibility klientů a souhlas v případě této banky nelze odmítnout.

Úředním slídilem se letos stal poslanec Jiří Běhounek, který ve sněmovně jako přílepek k zákonu o elektronické identifikaci navrhl novelu zákona o zdravotních službách zavádějící neomezený přístup k elektronické zdravotnické dokumentaci.

V kategorii Výrok Velkého bratra nejvíce zabodoval Úřad vlády, a to za definici, jak poznat Roma v metodice ke sčítání Romů, které provedl v roce 2017. Definice zní: „Za Roma (je) označen takový jedinec, který se za něj sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností hlásil, a/nebo je za něj považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů.“ Podle poroty není možné označovat kohokoli za příslušníka jakéhokoli etnika jinak, než že se k etnicitě sám přihlásí.

Pozitivní cenu Edwarda Snowdena za ochranu soukromí získala firma Open Whisper Systems, která vyvíjí komunikační aplikaci Signal. Ta umožňuje end-to-end šifrovanou komunikaci především na mobilních telefonech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 2. 2018 9:42

    thr

    Tedy nějak mi hlava nebere, co má ten výrok o Romech společného s "velkým bratrem"...
    Nemám problém chápat, proč to někomu bude připadat jako výrok hloupý, rasistický a x jiných důvodů, zrovna tak mě napadá řada důvodů, proč se naopak někomu jinému bude tento výrok líbit, ale souvislost s touto anketou mi skutečně uniká :-(
    Zbytek OK, neumím posoudit, zda jde opravdu o to nejhorší v daném období, ale zařazení do ankety je zcela pochopitelné.

  • 18. 2. 2018 1:12

    Meh (neregistrovaný)

    Divim se, ze nevyhral gugl, vzdyt ma smirovaci element i na strankach bigbrotherawar­ds.cz. Asi jim to na napisu na jejich fejsbuk.

  • 19. 2. 2018 13:06

    Moje etnikum (neregistrovaný)

    thr neřeší, jestli je výrok xenofobní, ale to, že nezapadá do kategorie problémů "velký bratr". Což opravdu nezapadá.

  • 17. 2. 2018 23:56

    Unknown (neregistrovaný)

    "a/nebo je za něj považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů.“

    Takze to aby lide "ve vasem okoli" podle "domelych indikatoru" rozhodovali o tom do jake etnicke skupiny patrite, je podle vas v poradku???

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).