Hlavní navigace

Slováci nadále chtějí vypnout analogové rozhlasové vysílání v roce 2026

27. 7. 2021

Sdílet

Digitální rozhlasové vysílání DAB+ Autor: Pure

Slovenský telekomunikační úřad nadále počítá s tím, že v roce 2026 skončí pravidelné analogové rozhlasové vysílání. Není ovšem jasné, z čeho se bude platit přechod na digitální sítě DAB+. A momentálně neexistuje ani žádná motivace pro rozhlasové stanice, proč by měly analog opustit a nahradit ho digitálním šířením signálu. Informoval o tom server Živé.sk.

Na Slovensku momentálně existuje jen pilotní digitální rozhlasové vysílání v oblasti Bratislavy, Žiliny, Banské Bystrice, Nitry, Košic a Levic. Tamní telekomunikační úřad momentálně jedná s okolními státy, včetně České republiky, kvůli koordinaci celoplošných sítí pro digitální rozhlas.

„Intenzivně jednáme s Českou republikou, naši představu jsme před několika měsíci poslali všem našim sousedům a předběžné vyjádření máme od Poláků, kde s něčím souhlasí a s něčím ne. Vyjádření od Maďarska už jsme dostali. Jejich odpověď analyzujeme a budeme dál pokračovat v procesu vzájemného vyjednávání,“ řekl serveru Živé.sk Milan Mizera, ředitel odboru správy frekvenčního spektra na Úřadu pro regulaci elektronických komunikací a poštovních služeb.

Například v regionu jihozápadního Slovenska musí úřad koordinovat frekvence s Rakouskem, Českem a Maďarskem. „Z geografického pohledu jsme na tom jako Slovensko dost špatně,“ podotknul Mizera. Nicméně každý stát by podle něj měl získat až čtyři celoplošné vrstvy s kvalitními parametry, přičemž v každé by mohlo být zhruba 15 stanic. Slovensko počítá s tím, že celoplošné sítě na jeho území by byly tři, čtvrtá by sloužila pro lokální a regionální vysílání.

Aukce kmitočtů neproběhne dříve než za rok a půl. „Komerční rádia digitální rozhlas rezolutně neodmítla. Je pro ně důležité, aby nikdo nebyl znevýhodněný, pokud by se přecházelo na digitální šíření. Z jejich pohledu by bylo nespravedlivé, kdyby nějaké rádio muselo vypnout analogový způsob vysílání a jiná by v něm mohla pokračovat. Komerční rádia nikdy neodmítla digitální platformu, ale trvají na tom, že pokud se bude přecházet z analogového šíření na digitální, tak ať to udělají všichni najednou,“ dodal úředník.

O tom, kdo přechod na digitální vysílání zaplatí, není rozhodnuto a neexistuje k tomu žádná politická strategie. V České republice se původně počítalo s ukončením analogového rozhlasového vysílání na podzim 2025, reálně však nejde o živé politické téma a pravděpodobně nic takového nenastane. Analogový a digitální rozhlas budou nadále fungovat vedle sebe, pokud nová sněmovna a vláda po podzimních volbách nerozhodnou jinak.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 7. 2021 17:30

    bez přezdívky

    ...z dovolením co to šíříte za lži? "dab+ rádií je celosvětově dost mizerná -"???? Jen Alza má přinejmenším 10 DAB+ (ANO BAVIM SE O +) radii???? Já osobně mám DAB+ rádia mno let, i žena už analog odmítá používat? Ani nevím kolik jich má Heureka (přeložím "více"). ..."diy modul" eee a koho to zajímá? DAB+ radii ja na Aliexpresu přehršel?

    Tak napiště že neumíte najít DAB+ diy modul, to už má nějakou vypovídající schopnost (existuje arduino shield tak nepochybuji že si seženete i něco "na pájení")".
    BJ

  • 28. 7. 2021 17:08

    jinejmuf

    Ten titulek je dosti zavádějící... Myslím, že Slováků, tedy normálních občanů, se nikdo neptal. Těžko si představit někoho, kdo by souhlasil s tím, že si všichni budou muset vyměnit své staré telefonní přístroje za nové řádově 3x dražší než běžné analogové modely, aniž by z toho měli nějakou výhodu, a to ještě s tím, že nabídka dab+ rádií je celosvětově dost mizerná - ani na Aliexpressu se nedá koupit žádný dab+ diy modul, jedině drahé usb adaptéry.

  • 29. 7. 2021 14:51

    Zdesel

    A u nás se vesele pořád prodávají přijímače FM a dokonce i na střední vlny a to poměrně draho!Kdyby to byl alespoň výprodej za pár korun.

  • 29. 7. 2021 15:49

    Lukas1500

    U digitálního rozhlasového (i televizního) vysílání mi vadí prodleva při přepnutí mezi stanicemi. Vysvětluji si to tím, že přijímači chvíli trvá, než načte dostatečné množství dat pro dekódování. Snad by se to dalo vyřešit vícenásobným přijímačem, který by dekódoval několik kanálů najednou a v okamžiku přepnutí stanice už by měl dostatek dat. Třeba se do roku 2025/2026 s růstem výpočetního výkonu takové objeví, nebo už existují?

    Dále u digitálního vysílání mám problém při horší kvalitě signálu. Zatímco u analogu se sníží kvalita poslechu, ale stále je poznat o čem se mluví, tak u digitálu poslech zmizí úplně (lepší případ) nebo se ve zvuku objevují odporné pazvuky.

    Je škoda, že současné přijímače (i analogové) většinou nemají možnost záznamu vysílání (na USB). Když si chci nahrát nějaký zajímavý pořad z rozhlasu, musím použít SetTopBox.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).