Hlavní navigace

Názor k aktualitě Slovenská vláda chce zřídit vlastní státní softwarovou firmu od Filip Jirsák - Pořád vycházíte z axiomu, že jsou veřejné IT...

  • 26. 7. 2020 20:11

    Filip Jirsák

    Pořád vycházíte z axiomu, že jsou veřejné IT zakázky běžně předražené, protože se nějak fixluje při výběru dodavatel v rámci výběrového řízení. To se možná někde děje, ale těžko by to mohlo být masové – všechno je veřejné, každou větší zakázku několikrát šetří ÚOHS. Těžko zakázku můžete několikanásobně předražit, když se soutěží na nejnižší cenu a přihlásit se může každý.

    Daleko pravděpodobnější je, že problémy jsou už v zadání. Státní správa je v rozkladu, takže úřady dobře vědí, že pokud má něco fungovat, musí toho co nejvíc nacpat ven, tj. o to se zakázka zvětšuje. Dál úřady nevědí, co vlastně mají chtít – tak radši poptají všechno, i hodinky s vodotryskem požadují. Protože když ten software něco nebude umět, každý bude říkat, jak je ten úřad neschopný, a bude se zjišťovat, kdo za to může. Když ten software bude umět něco navíc, nikomu to vadit nebude.

    A teď si představte, když takhle zmršené zadání dáte té státní firmě. Myslíte, že to dopadne lépe, než když se to poptává od externí firmy?