Hlavní navigace

Slovenský procesor Tachyum má konečně jít do výroby. Slibuje vyšší výkon než Intel a Nvidia

12. 5. 2022

Sdílet

Tachyum Prodigy Autor: Tachyum

Slovenský procesor Prodigy od společnosti Tachyum se po zdrženích konečně chystá do výroby. Během tohoto roku má dojít k tape-outu a sériová výroba je v plánu na první polovinu roku 2023. Jak už Lupa informovala, Slováci budou vyrábět u TSMC na Tchaj-wanu. Zpoždění je ale zhruba dvouleté.

Prodigy má být univerzální procesor kombinující procesory, grafické čipy a AI jednotky TPU. Podle oficiálního prohlášení má nabídnout “čtyřnásobně vyšší výkon v porovnání s nejrychlejším procesorem Xeon, třikrát vyšší hrubý výkon než Nvidia H100 v prostředí HPC a šestkrát vyšší hrubý výkon při trénování AI modelů a interferencí, a poskytuje až desetkrát vyšší výkon při stejné spotřebě energie.”

Rodina Prodigy bude mít osm produktů. Nejslabší model dostane 32 jader, nejvyšší pak 128 jader. Jádra se mají dostat na frekvenci až 5,7 GHz. Dále bude k dispozici podpora pamětí DDR5, 64 linek pro PCI Express 5.0, podpora více procesorů pro čtyř a dvousocketové platformy nebo rackový systém pro chlazení vzduchem či kapalinou.

Ohledně výkonu Tachyum konkrétně slibuje toto: SPECrate 2017 Integer výkon přibližně čtyřikrát převyšující Intel 8380 a zhruba třikrát vyšší v porovnaní s čipem AMD 7763HPC, výkon Double Precision Floating-Point je třikrát vyšší v porovnání s procesorem Nvidia H100 a výkon AI FP8 šestinásobně převyšuje procesor Nvidia H100.

Tachyum prozatím neposkytuje žádné testy a další důležité ukazatele, podle kterých by bylo možné tvrzení společnosti potvrdit. To v komunitě vznáší dotazy, zda skutečně dojde k naplnění odvážných slibů.

Tachyum založil Radoslav Danilák, který pracoval třeba pro Nvidii nebo se podílel na vývoji čipu pro Tianhe-1A, což byl jednu dobu nejvýkonnější superpočítač světa. Následně založil a prodal dva polovodičové startupy. Čipy od SandForce byly v MacBooku Air, firmu za 377 milionů dolarů získala LSI Corporation. Druhý projekt Skyera koupil Western Digital.

Investice do Tachyum se pohybují v řádech vyšších desítek milionů dolarů. Mezi podporovateli je i slovenská vláda.

Tachyum dále oznámil, že v rámci tape-out navázal spolupráci se společnostmi Alphawave a Rambus.

Radoslav Danilák dále popisuje Prodigy takto:

Na rozdiel od iných riešení CPU a GPU, čip Prodigy od spoločnosti Tachyum bol navrhnutý tak, aby priamo zvládal maticové a vektorové operácie a nie ako dodatočné funkcie. Medzi vektorové a maticové prednosti Prodigy patrí podpora pre viaceré dátové typy (FP64, FP32, TF32, BF16, Int8, FP8 a TAI); 2 × 1024-bitové vektorové jednotky na každom jadre; AI sparsity a supersparsity podpora; a absencia penalizácie za načítanie alebo ukladanie nezarovnaných vektorov pri výpadkoch vyrovnávacej pamäte. Táto zabudovaná podpora ponúka vysoký výkon pre tréning umelej inteligencie a záťaže inferencie, zvyšuje výkon a znižuje využitie pamäte.

Prodigy dosahuje výrazne lepšie výsledky ako najvýkonnejšie procesory, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhoch hyperškálových dátových centier, HPC a AI. Ponúka až trikrát vyšší výkon ako najvýkonnejšie x86 procesory pre cloudové záťaže, trikrát vyšší výkon v porovnaní s najvýkonnejšími GPU pre HPC a šesťkrát vyšší výkon pre AI aplikácie. Prodigy zvyšuje výkon a zároveň znižuje spotrebu energie, čím sa stáva riešením pre problém udržateľného rastu dátových centier, keďže ponúka bezkonkurenčné zníženie uhlíkovej stopy. To je obzvlášť dôležité, keďže v oblasti umelej inteligencie sa čoraz väčší dôraz kladie na univerzálnosť: Prodigy ako súčasť tohto nového svetového trhu umožní doposiaľ nepoznané úspory celkových nákladov na vlastníctvo (TCO) pre dátové centrá.

Od začiatku sme verili, že prekonáme obmedzenia Moorovho zákona a dokážeme  transformovať hyperškálové dátové centrá na naozaj univerzálne výpočtové centrá. Predstavením procesora Prodigy sme začali revolúciu. Schopnosť Prodigy priniesť umelú inteligenciu s kapacitou ľudského mozgu pri súčasnom znížení spotreby energie dátových centier a znížení celkových nákladov na vlastníctvo hyperškálových dátových centier a superpočítačových systémov je prelomom pre priemysel s predpokladanou hodnotou 100 miliárd dolárov. Vďaka Prodigy posúvame vpred nielen úroveň technológie, ale robíme zo sveta zelenšie miesto.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.