Hlavní navigace

Názor k aktualitě Soud zastavil stíhání Pirátů za provozování webů s pirátskými filmy a seriály od Petr M - A kde je hranice? Řekněme, že píšu blog a...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 2. 2017 8:57

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  A kde je hranice?

  Řekněme, že píšu blog a napíšu tam, že jsem viděl super film. A dám tam odkaz na řekněme recenzefilmu.cz, kde je o tom filmu podrobnější článek. Porušuju tím práva?

  Když vím, že na recenzefilmu.cz občas někdo do diskuse dá odkaz na online sledování filmu, porušuju tím práva? Musím kontrolovat 3x denně linkovanou stránku a pokud se objeví takový odkaz, tak odstranit z blogu odkaz? Kde je taková pitomost uložena nějakým právním předpisem?

  Pokud narazím na web, kde se dají sledovat filmy (a mají jich v nabídce třeba 2000), bez ohledu na to, jestli je to placený (nevím, jestli odvedli část těch peněz autorům, nebo ne), nebo neplacený (kradeno, nebo nějaká promo akce, sponzorovaná importérem?), můžu se o odkaz podělit na soukromým blogu před tím, než obtelefonuju všechny správce práv od toho filmu a ujistím se, že je to OK?


  A čistě prakticky, mějme na webu jeden server, ne něm 100 pirátských filmů. Na každý s nich odkaz ze 150 stránek, na každou z nich dalších 100 stránek. To je 1 500 000 odkazů. Z hlediska ceny (policii a soudy platíš z daní) a rychlosti řízení, je lepší stíhat 1,5M odkazů, nebo si došlápnout na jednoho provozovatele toho serveru a zaříznout to u kořene?


  Logicky vychází právní zodpovědnost na toho, kdo nelegální obsah vystavuje na webu, ne na toho, kdo jej odkazuje. Odkazující nemá jak ověřit, že je obsah v souladu s autorským právem.

  Naopak může předpokládat, že případný pirát ví o tom, co mu hrozí a že to nebude riskovat. Může tak předpokládat, že je tento obsah legální.


  A ještě jedna věc, co by jste udělal, kdyby na vás zazvonil cizí člověk s tím, že máte na přeplněné ulici přeparkovat auto, protože on zastupuje silničáře a zrovna pod vaším autem potřebují něco opravit? A když ho požádáte o důkaz, že je opravdu od silničářů, tak to přejde mlčením? Oblíkl by jste se, sedl do auta a jel hledat jiný místo na parkování o tři ulice dál?