Hlavní navigace

SpaceX Elona Muska vypustila 60 satelitů Starlink pro internetové připojení

24. 5. 2019

Sdílet

SpaceX - satelity - Starlink Autor: SpaceX

Raketa Falcon 9 dnes z floridského mysu Canaveral vynesla na oběžnou dráhu šedesátku satelitů určených pro vysokorychlostní připojení k internetu. Mají se stát součástí sítě Starlink, která má celkem obsahovat několik tisíc družic. Za projektem stojí firma SpaceX podnikatele Elona Muska.

Každá z družic podle firmy váží 227 kg, má speciální plochý tvar, aby se jich do nosné rakety vešlo co nejvíce, je vybavena několika výkonnými anténami, solárním panelem, navigačním systémem a pohonným systémem, který umožňuje udržovat satelit na správné pozici. Družice by měly obíhat Zemi ve výšce 550 km a poskytovat na povrch internetovou konektivitu.

Vypuštěné satelity jsou stále spíše prototypy, kterým chybí některé pokročilejší funkce – například možnost propojení satelitů mezi sebou. Ty by měly přibýt v některé z dalších iterací.

SpaceX není jediným hráčem, který se o zprovoznění vlastní satelitní sítě s internetovou konektivitou pokouší. Konkurenci jí tvoří firma OneWeb, která letos na jaře vypustila prvních šest testovacích satelitů, nebo společnost Telesat. O vybudování sítě 3236 satelitů usiluje také americký Amazon.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 5. 2019 15:39

    Anonym

    Frekvence 10-20GHz na kterých síť poběží má pořád podobné nároky jak Wi-Fi Tj. lepší přímá viditelnost pro lepší sílu signálu. Jak velká bude třeba anténa bude záležet jak velkou maximální rychlost bude klient požadovat. Na nějaký life tracking to nic velkého nebude. Hlavně to bude x násobně rychlejší než Iridium a x násobně levnější postupně i s lepším pokrytím celého světa.

  • 26. 5. 2019 18:45

    bez přezdívky

    Nepochybne :-)
    WiFi frekvence z pochopitelnych duvodu nebude mozne pouzit. Takze telefony a pocitace budou muset mit jak modem tak i antenu. Teoreticky je mozne, ze by v budoucnu toto zabudovali vyrobci do zarizeni, ale vzhledem k tomu ze u satelitnich prenosu je nutna prima viditelnost, tak to bude spis na venkovni antenu a drat do routeru.
    Prijimat signal primo ma vyznam spis v autech (a tam je jedno kde zarizeni fyzicky bude) a v zarizenich ktere se budou pouzivat v ruznych nehostinnych podminkach. Napriklad cestou na pol, nebo na Marsu :)
    Princip bude podobny priblizne jako u Iridia. Akorat toto bude pro data.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).