Hlavní navigace

Názor k aktualitě Správa Pražského hradu zaplatila za web pro summit V4 přes 200 tisíc Kč od Bystroushaak - Přesně. Cena navíc byla podle smlouvy 184 tisíc...

 • 3. 10. 2019 10:46

  Bystroushaak

  Přesně. Cena navíc byla podle smlouvy 184 tisíc bez DPH, což je to co firma reálně dostane. To zní pro spoustu lidí možná dobře, ale v Praze to ani zdaleka nepokryje platy dvou programátorů na měsíc. Proto ten wordpress.

  Když se tak dívám do toho registru smluv, tak čistě technicky by to šlo udělat levněji, ale když tohle dělá firma, tak se tomu musí věnovat několik lidí, někdo to musí koordinovat, jak jsi správně poznamenal, tak je opruz s veřejnými zakázkami úplně neskutečný. Máš tam záruku jeden rok a povinnost řešit nedostatky do 24 hodin. Součástí technického zadání je dodání tří různých grafických návrhů, dodání dvou různých prostředí, zátěžové a penetrační testy. Pak taky věci jako:

  • kompletně redundantní síťové technologie (firewall, routery, switche)
  • nezávislé linky s dostatečnou kapacitou (min 10Gbit) napojené na páteřní síť
  • vlastní technologie (nejedná se o pronájem HW 3. strany).
  • průběžné odstraňování zranitelností během celé doby provozu webu
  • dostupnost 99,9%
  • mailserver (počet mailboxů ~ 50)
  • zálohování (12x denně, historie záloh 1 rok)
  • kapacita pro data 1TB

  K tomu je třeba si připočítat, že firmy to nedělají z dobroty duše, ale pro profit, který na tom taky musí nějaký mít. Grafici nejsou zrovna levní a vybec bych se nedivil, kdyby dodání tří grafických návrhů sežralo třeba padesát tisíc samo o sobě (zažil jsem ve firmách i horší ceny). Do toho nějaký jednatel co to jezdí projednávat s Objednatelem, admini, co se starají o dedikovaný hardware, někdo kdo garantuje dostupnost, tj drží pohotovosti a tak podobně. Taky platit 1TB hardware na redundantním desíti gigabitu + dělat 12x denně zálohy, to dá za rok taky nějaké desítky tisíc nákladů.

  Celkem vzato si umím představit úspory v řádu nižších desítek procent (10-25%), ale víc ne, speciálně ne v Praze. Ostatně na tendermarketu může soutěžit prakticky každý a když jsem tam soutěžil já jako IČař programátor, tak jsem tam vídal podobné nabídky a fakt mě nelákalo se jich účastnit. A těch co jsem se zůčastnil jsem zpětně litoval, protože množství práce se ukázalo jako podstatně větší, než jak to vypadalo na začátku. K tomu smluvní pokuty třeba 2000 za den zpoždění. Pak jsem zpětně koukal, že jsem na zakázce třeba za sto tisíc strávil půl roku všechen volný čas, což by se mi mým dnešním uhlem pohledu naprosto nevyplatilo ani když jsem neměl na krku dítě.