Hlavní navigace

Vlákno názorů k aktualitě Správa Pražského hradu zaplatila za web pro summit V4 přes 200 tisíc Kč od ​ Bystroushaak - Přesně. Cena navíc byla podle smlouvy 184 tisíc...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 10. 2019 10:46

    ​ Bystroushaak

    Přesně. Cena navíc byla podle smlouvy 184 tisíc bez DPH, což je to co firma reálně dostane. To zní pro spoustu lidí možná dobře, ale v Praze to ani zdaleka nepokryje platy dvou programátorů na měsíc. Proto ten wordpress.

    Když se tak dívám do toho registru smluv, tak čistě technicky by to šlo udělat levněji, ale když tohle dělá firma, tak se tomu musí věnovat několik lidí, někdo to musí koordinovat, jak jsi správně poznamenal, tak je opruz s veřejnými zakázkami úplně neskutečný. Máš tam záruku jeden rok a povinnost řešit nedostatky do 24 hodin. Součástí technického zadání je dodání tří různých grafických návrhů, dodání dvou různých prostředí, zátěžové a penetrační testy. Pak taky věci jako:

    • kompletně redundantní síťové technologie (firewall, routery, switche)
    • nezávislé linky s dostatečnou kapacitou (min 10Gbit) napojené na páteřní síť
    • vlastní technologie (nejedná se o pronájem HW 3. strany).
    • průběžné odstraňování zranitelností během celé doby provozu webu
    • dostupnost 99,9%
    • mailserver (počet mailboxů ~ 50)
    • zálohování (12x denně, historie záloh 1 rok)
    • kapacita pro data 1TB

    K tomu je třeba si připočítat, že firmy to nedělají z dobroty duše, ale pro profit, který na tom taky musí nějaký mít. Grafici nejsou zrovna levní a vybec bych se nedivil, kdyby dodání tří grafických návrhů sežralo třeba padesát tisíc samo o sobě (zažil jsem ve firmách i horší ceny). Do toho nějaký jednatel co to jezdí projednávat s Objednatelem, admini, co se starají o dedikovaný hardware, někdo kdo garantuje dostupnost, tj drží pohotovosti a tak podobně. Taky platit 1TB hardware na redundantním desíti gigabitu + dělat 12x denně zálohy, to dá za rok taky nějaké desítky tisíc nákladů.

    Celkem vzato si umím představit úspory v řádu nižších desítek procent (10-25%), ale víc ne, speciálně ne v Praze. Ostatně na tendermarketu může soutěžit prakticky každý a když jsem tam soutěžil já jako IČař programátor, tak jsem tam vídal podobné nabídky a fakt mě nelákalo se jich účastnit. A těch co jsem se zůčastnil jsem zpětně litoval, protože množství práce se ukázalo jako podstatně větší, než jak to vypadalo na začátku. K tomu smluvní pokuty třeba 2000 za den zpoždění. Pak jsem zpětně koukal, že jsem na zakázce třeba za sto tisíc strávil půl roku všechen volný čas, což by se mi mým dnešním uhlem pohledu naprosto nevyplatilo ani když jsem neměl na krku dítě.

  • 3. 10. 2019 9:57

    Bleble

    Pokud to bylo včetně grafických návrhů a copywritingu, tak to není tak moc přepálené, když k tomu přičtu starosti s administrativou při veřejných zakázkách... Myslím, že v porovnání s jinými tunely je toto jen myší díra.

  • 3. 10. 2019 14:40

    dino

    Máte pravdu, že vzhledem k oněm požadavkům ta cena nijak extrémní není. Ovšem nakolik přiměřené jsou ty požadavky samotné? Nikde tam nečtu, že by šlo o více než onu webovou prezentaci, takže...

    Mailserver s 50 mailboxy? I v kontaktech je @hrad.cz, což dává smysl, používat speciální adresu kvůli dvoudenní akci by byl opruz. Komu a k čemu tedy ten mailserver má sloužit?

    1 TB dat? To zítra zveřejní kompletní záznam těch dvou dnů z pohledu všech účastníků? Nebo na co potřebují tolik místa pro tenhle webík?

    Zálohování 12x denně? Ten web byl vytvořen, včera a dnes se na něj přihodí pár fotek a tím to hasne... Kde se vzala potřeba mít snapshoty po dvou hodinách?

    Redundantní infrastruktura, nezávislé velkokapacitní linky napojené na páteřní sít, vlastní technologie... Jo, pokud zveření ten 1 TB obsahu a bude tak zajímavý, že se bude masivně stahovat, pak snad, ale pokud obsah zůstane na současné úrovni, tak opět, k čemu to všechno?

    Jediné pro mě pochopitelné je ta 99,9% dostupnost, tedy záruka, že pokud to náhodou někoho bude během příštího roku zajímat, tak se k tomu s dostatečnou pravděpodobností dostane.

    Shrnuto, ty požadavky mi přijdou absurdně přepálené (a budu rád, pokud mě vyvedete z omylu). A vidět takové výběrko, tak do něj nejdu, splnit tohle všechno za tyhle prachy... Ne, děkuji. Ovšem tím se vnucuje otázka, zda smysl těch požadavků nebyl právě ten, aby se do toho nemontoval někdo další.

    To, zda je Web4ce splnila a splní, nejspíš nikdo zkoumat nebude, objednatel se na nich těžko bude točit, když je reálně nepotřebuje... Shrnuto, tou malou domů to zavání dost silně (byť ano, točit se na ceně jen usvědčuje z neznalosti zadání).

  • 3. 10. 2019 10:41

    bez přezdívky

    Dobrý den,
    já jsem opačného názoru - 200 000 za prezentační web, byť na wordpressu, je podle mě zbytečně moc, navíc když je to postavené na templatu od Divi.

  • 3. 10. 2019 12:34

    lupa.cz jsou už jako čučkaři

    Pri prohlidce toho webu je spise navic patrne, ze kdyby nebyl, tak:

    1) ucastnici na misto setkani presto bez problemu dorazi
    2) bude mozne tiskove vystupy presentovat na jiz existujicich komunikacnich kanalech
    3) presentaci Lanskeho zamku muzou zajemci shlednout na obvyklych mistech

    Z tohoto pohledu je 200K CZK evidentne moc.

  • 3. 10. 2019 10:50

    Alkotronikk

    Ten web na dve ste tisic nevypada, ale nehazel bych to na sablony a open source system Wordpress. Jsou tam pomerne zakladni chyby co se pristupnosti a pouzitelnosti tyce a celkove zpracovani je v nejlepsim poloprofesionalni. Ale kdyz vezmu v potaz, ze jde vlastne o malou domu pro spriznenou firmu, tak je to jeste pomerne dobry vystup.

  • 3. 10. 2019 14:49

    Jakub

    200k je málo, 50 mio u AB je v porovnání s dalšími také málo. Kdy začíná "moc" nebo "dostatečně" a je vhodné se tím zabývat?

  • 3. 10. 2019 13:50

    bez přezdívky

    Jak jsem psal na Aktualne.cz, wordpress to není, ač to tak vypadá ...A cena vývoje webu je 15% vysoutěžené ceny ...Většina ceny šla na podporu, jako plat 3 lidí, co se o to starají ...
    Beru to tak, bylo výběrové řízení, podmínky přísný, dali jsme cenu, za kterou to dokážem, a kupodivu to vyhráli ...
    Na diskusi je, zda je třeba dělat tak přísné podmínky pro provoz, zbutečně to navyšuje cenu - dedikované servery, HA, apod ...Nicméně je třeba zvážit míru ostudy, kdyby byl problém.

  • 3. 10. 2019 15:13

    martyd420

    Pravda ta příloha smlouvy je napsaná hezky, otázka je, jestli je opravdu nutné rpakticky statický web zálohovat 12x denně, atd..
    Neříkám, že je to extra předražené, ale 200K za web na wordpressu s upravenou free šablonou bych opravdu už z principu nedal.
    Od firmy, která je na podobné zakázky zvyklá (kamarádi?) bych očekával, že bude mít odpovídající technické vybavení včetně cms/jednotlivých komponent a programátorů schopných poskládat to do funkčního celku i bez wordpressu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).