Hlavní navigace

Startuje nový Scuk.cz, mění se v rozcestník komunitních „farmářských trhů“

14. 3. 2018

Sdílet

Scuk.cz

Původní portál s tipy a recenzemi na kvalitní restaurace, kavárny či prodejny změnil majitele i své služby. Od Martina „pana Cuketky“ Kuciela Scuk.cz koupil podnikatel Kamil Demuth a restartoval jej v podobě komunitní služby pro společné nákupy potravin.

Web umožňuje vytvářet nákupní skupiny, do kterých se může zapojit kdokoli. „Nákup funguje na principu společné objednávky, kterou zakládá organizátor (takzvaný Scukař). Ten do svého nákupu přizve další zákazníky, postará se o převzetí zboží od dodavatelů a následný výdej členům své nákupní skupiny. Každý nákup se tak mění v malé komunitní setkání, podobně jako na farmářských trzích,“ popisuje firma princip své služby.

V praxi to má fungovat tak, že Scukař spustí společný nákup, pět dní se do něj mohou zapojit i další lidé, pak se transakce uzavře a zboží objedná u prodejce. Ten jej pak pošle Scukaři, který se postará o jeho výdej dalším zákazníkům. Scukař si za svou práci ponechá 7,5 % z ceny společné objednávky. Dalších 7,5 % tvoří provize pro Scuk. Obchodník, který zboží přes Scuk prodává, tak inkasuje 85 % z ceny.

Nový Scuk.cz je inspirovaný francouzskou službou La Ruche qui dit Oui. Původní obsah portálu Scuk.cz najdete v archivu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 3. 2018 16:46

    Tomas (neregistrovaný)

    Nedotažený, zbytečný a hlavně drahý projekt - "tržiště". Vhodný tak maximálně pro pražské a brněnské bio nanynky a hipstery, v menších městech to šanci nemá, tam nikdo nebude vozit "nákupy" pro tři zákazníky.... Akorát že ani v tom Brně ještě nemají výdejní místo...
    Ceny jsou stejné jako jinde, (prý) je tam nějaký vyšší zisk pro "farmáře" či výrobce (většina z těch výrobců jsou normální firmy). Prý dostane 85% ceny a je to "poctivější" než když by prodávali přes klasického obchodníky. Otázka je, jak dlouho bude bavit někoho vydávat, kompletovat a hlavně nést odpovědnost za ty produkty, když dostane 7,50 ze 100 Kč nákupu (a ještě to musí zdanit). Ono ty férové ceny jsou už tak dost často hodně nasazené, jen je móda z těchto rádoby "super" výrobků dělat nějaké chudinky, které všichni odírají. Ale on je nikdo nenutí, buď si to můžou prodávat sami po trzích a platit sebe nebo prodavačku nebo holt přistoupí na podmínky obchodníků, kteří to zadarmo taky dělat nebudou, navíc když nesou za zboží a jeho nezávadnost svoji odpovědnost. Holt buď je to malý výrobce a najde si své prodejní cesty nebo je větší a pak umí počítat a prodávat i klasickými cestami. Ale proč hrát na city, dělat z toho komunity, zážitky atd. To kromě těch praštěných hipsterů nikoho nezaujme, nemá na to čas to řešit pokud není zpovykaná biomatka na biomateřské (a tu to přejde po pár měsících).
    Není možné objednat všechen vybraný sortiment na jedno místo na jeden odběr, zřejmě to záleží na libovůli daného "scukaře" a taky firem, jak budou ochotny zavážet, v jaké výši a jak často / daleko. Další otázka je, při větším množství produktů, jak jsou v daných hipster výdejnách u "scukařů" zajištěny skladovací podmínky, lednice pro chlazené zboží, kontrola teplot, chladícího řetězce apod. Pochybuju, že to tam budou nějak řešit nebo pořizovat chladící boxy, nové lednice atd. Bude to paráda, v létě v horku si večer vyzvednávat zboží, které tam bude někde v koutě ležet a čekat. A to ještě ten scukař by to asi měl kompletovat, takže když bude chtít dodržet skladovací teploty atd., tak ještě při výdeji budu čekat, než na mě bude mít někdo čas mi to dochystat a zkompletovat.
    Nevidím tu pro sebe jako zákazníka absolutně žádnou přidanou hodnotu. Nemůžu objednat všechno nebo aspoň většinu sortimentu. Jsem vázaný časově, musím hlídat kdy mám vlastně nakoupit, pak musím to jít někam vyzvednout. Domů mi to nedovezou. Sortiment je značně omezený a pokud jsem z Prahy, tak už by vyšlo pomalu líp si zajít někam na trhy nebo k prodejcům. Ten model by měl smysl snad jedině v případě, že by to fungovalo jako klasický rozvoz, v pravidelných intervalech a aspoň s větší části se stálým sortimentem. A ceny jsou stejné jako jinde (ve většině případů už tak dost vysoké).
    To si raději objednám na Rohlíku, kde některé takové produkty také mají a dovezou mi to domů alespoň v částečně chlazeném nebo izolujícím autě nebo si nakoupím přímo v obchodě případně dobrý sortiment (a cenově přijatelnější) nabízí i ty nové zdravé světy nebo jak se to jmenuje v Globusu.

    Dávám tomu projektu, že bude fungovat maximálně v Praze a možná pár větších městech (pokud budou schopni zajistit dostupnost sortimentu). Na malých městech si vylámalo zuby už dost podnikatelů a tenhle pseudo nákupní trh nebude výjimkou. To se s kýmkoliv vsadím. Podobně jako slavná krytá tržnice v Brně, to bylo před rokem hurá a super a dneska to (ne)funguje naprosto přesně, jak jsem jim na začátku psal a cítili se ublížení...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).