Hlavní navigace

Názor k aktualitě Stát se pokusí řídit IT zakázky moderně a agilně. Pomůže mu Česko.Digital od anonym - Stát nikdy nebude a nemůže v IT fungovat...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 1. 2020 18:15

  bez přezdívky

  Stát nikdy nebude a nemůže v IT fungovat agilně, protože úředník nic sám nerozhodne, na všechno musí mít razítko shora. Jemu nevadí, že projekt skončí špatně. On jen musí zajistit, že to nikdo nedá za vinu jemu. Tj. zájem úředníka je jiný, než úspěšné ukončení projektu. A to je zásadní rozdíl proti soukromé společnosti.
  Další problém jsou všemožné zákony, vyhlášky, předpisy... které soukromník řešit nemusí.
  Velmi často u velkých projektů není možné ani oddělit nákup HW od dodávky SW, protože velice často se při realizaci ukáže, že původní požadavek byl poddimenzovaný a je třeba "železo" posílit. Případně různé fáze projektu se s dodávkami prolínají. Pokud to byla malá smlouva, pak si musí úředník vypsat nové výběrko, nechat to schválit, vysoutěžit, schválit smlouvy, znovu nechat určit a schválit na ministerstvu výdaje, dodat, otestovat, akceptovat a rok je pryč. Ten dodavatel SW bude rok čekat a vymlouvat se, že je to problém nedostatečného HW? Když je to jedna smlouva, tak je to většinou rámcovka a dodavatel ručí za vše jako celek. Pak je to mnohem pružnější. A taky, pokud by nešlo jednoduše ten HW vyměnit (smlouvy s EU a udržitelností), tak ten dodavatel to koupí za své a zaúčtuje to jako službu, konzultace,... a jede se dál. Projekt nestojí.
  Pan Vondráček sice (dnes už jen prototyp) udělal za 10 dnů, ale to jen proto, že si dělal co chtěl. Sám si vymyslel zadání, bez analýza, bez konzultací se zákazníkem, bez schvalování čehokoliv. Teď při předávce ale narazí a bude to X měsíců předávat právě kvůli úředníkům a legislativě.
  Proto jsou státní zakázky tak drahé.