Hlavní navigace

Stovky českých webů zneužívají návštěvníky k těžbě kryptoměny bez jejich vědomí

14. 2. 2018

Sdílet

Kryptoměny - těžba - CoinHive - web

Záplava webů se skripty, které využívají počítačový výkon návštěvníků k těžbě kryptoměn, není novinkou posledních týdnů, ale spíš měsíců. Těžba přitom obvykle probíhá bez vědomí uživatelů. Někdy majitel webu nasadí těžařský skript úmyslně, stoupá ale i počet případů, kdy se na stránky dostane bez jeho vědomí.

Těžící skript se může do stránek dostat například přes různé pluginy a rozšíření, přes nakažené reklamy nebo využitím známých (a na webu neopravených) zranitelností – podobně jako jiný malware.

Bezpečnostní expert Michal Špaček na Twitteru upozorňuje, že se některé weby, které mají skript nasazený, dají odhalit jednoduchým dotazem v Googlu. Stačí použít správné operátory (intitle:„var miner = new CoinHive“ site:cz) a vyhledávač najde v tuto chvíli asi 960 českých webů, na kterých v kódu narazil na stopy po skriptu CoinHive.

Skript ve zdrojovém kódu stránky

Když jsme seznam procházeli, našli jsme skript jen na části stránek z výsledku hledání (nezkoušeli jsme ale všechny). Často šlo o weby provozované na systému Wordpress nebo Joomla. Pravděpodobně se tedy mohly neúmyslně nakazit nějakým infikovaným pluginem. To na Twitteru potvrzuje také Tomáš Srnka z WebSupport.sk:

Je ovšem možné, že původ nákazy je ještě jinde. Drtivá většina nalezených webů totiž má hosting právě u slovenského WebSupportu, upozornil na Twitteru Tomáš Hála.

Na seznamu je mimo jiné Oficiální portál České republiky o společenské odpovědnosti – tedy web provozovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (aktuálně jsme na něm ale skript nenašli).

Vytížení procesoru po příchodu na web se skriptem rychle stoupne

Není samozřejmě jasné, zda na dotyčné weby skript nasadili jejich majitelé úmyslně, nebo zda jejich stránky někdo infikoval. Z toho, o jaké weby jde, to vypadá spíše na druhou variantu. Přes Google také pravděpodobně nejde odhalit všechny weby, které mají skript nasazený, jejich skutečný počet tak bude nejspíš vyšší.

Těžba kryptoměny přes JavaScript ve stránce samozřejmě není sama o sobě nic ilegálního a služba CoinHive svůj skript nabízí zcela veřejně. S tímto postupem začínají ve světě experimentovat například některá média nebo služby, pro některé uživatele to totiž může být přijatelnější než mít web zaplavený reklamami.

Problém ale nastává ve chvíli, kdy web využívá počítačový výkon návštěvníka, aniž mu o tom dá vědět. A když někdo injektuje web bez vědomí jeho majitele – to už je klasický postup malwaru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 2. 2018 18:16

    PF

    Pokud si článek přečtete pozorně, tak se nepanikaří proti těžení samotnému. Problém je, že weby o tom buď neinformují (a ještě tam běží reklamy) nebo těží různé pluginy (infikované weby, atd.) i proti vůli majitelů webserverů. Tady je "panika" na místě.

  • 14. 2. 2018 19:19

    Klik je cvik (neregistrovaný)

    Tak jsem to vyzkoušel a dávám autoru článku co do obsahu bezvýhradně zapravdu. ;) Dík za čas ;)

  • 14. 2. 2018 14:55

    euhujer (neregistrovaný)

    Nejprve je treba si ujasnit, ze tezici script je o nekolik radu mensi zlo nez zobrazovani reklam, proto nechapu tu paniku. Ale aspon bude vice lidi pouzivat blokatory reklamy, protoze ty odfiltruji i tezebni scripty, takze "reklamu" na "skodlivost" vitam, trolenim se jen poskodite.

    PS. na nekterych webech zobrazena reklama vytezuje procesor na 100%, upozornuje se na to leta, ale nikomu to do objeveni tezebnich scriptu nevadilo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).