Hlavní navigace

Streamovací aplikace budou povinně přispívat na švýcarské filmy

Sdílet

Filip Rožánek 16. 5. 2022

Švýcarští voliči v referendu podpořili zákon na podporu filmové tvorby, který zavede nové povinnosti pro celosvětové streamovací služby. Společnosti jako Netflix, Disney nebo Amazon budou muset investovat 4 % svých ročních výnosů ze švýcarského trhu do podpory národní kinematografie. Výsledek referenda je závazný, návrh podpořilo 58 % hlasujících. Parlament už zákon schválil na začátku října 2021.

Streamovací služby mohou ve stanoveném objemu buď financovat natáčení, nakoupit obsah od místních producentů anebo převést odpovídající sumu do filmového fondu. Netflix pro agenturu Reuters uvedl, že výsledek referenda respektuje a bude spolupracovat se švýcarskou vládou na nejvhodnějším řešení. Provozovatelé jiných služeb se nevyjádřili.

Stejná povinnost se bude nově vztahovat i na zahraniční televizní stanice, které vysílají odpojované reklamní bloky určené speciálně pro švýcarské publikum a vydělávají tak na místním reklamním trhu. Ministerstvo kultury odhaduje, že nová opatření přinesou švýcarské kinematografii asi 18 milionů švýcarských franků ročně (v přepočtu asi 425 milionů korun).

Našli jste v článku chybu?