Hlavní navigace

T-Mobile blokoval zkracovač adres bit.ly, zřejmě tím porušil pravidla netneutrality

24. 11. 2022

Sdílet

Internet - síťová neutralita - acces denied Autor: Depositphotos

Mobilní operátor T-Mobile minimálně po dobu devíti dní blokoval ve své síti přístup na službu zkracovače URL adres bit.ly. Na Twitteru na to upozornilo několik uživatelů, kterým se web bit.ly nezobrazoval. Ti si také stěžovali, že jejich operátor problém neřeší.

 

Zatímco na sociálních sítích operátor blokaci přiznal, jeho tiskového oddělení na včerejší dotaz Lupy dnes uvedlo, že doména je již plně funkční. „Šlo o krátkodobé bezpečnostní opatření jako prevence proti šíření malware mezi zákazníky T-Mobile,“ uvedla mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá.

Ještě ve středu odpoledne přitom doména byla pro většinu zákazníků růžového operátora nedostupná. Vyhnout se této blokaci bylo možné pouze tak, že si zákazník nastaví jiný DNS server, než od T-Mobile. V případě mobilního připojení se tak problém týkal prakticky všech uživatelů.

Zatím není jasné, jaké další služby nebo domény T-Mobile blokuje. Neposkytuje ani seznam služeb či URL adres, ke kterým se v jeho síti nepřipojíte. Tyto otázky ponechalo tiskové oddělení dosud bez odpovědi.

Pokud poskytovatel internetového připojení přistoupí k blokování celé domény, a není tedy v jeho síti blokována konkrétní závadná URL adresa, může se tímto postupem dostat do křížku s pravidly síťové neutrality. Jedno z těchto pravidel stanoví, že „poskytovatelé služeb přístupu k internetu nakládají při poskytování služeb přístupu k internetu s veškerým provozem stejně, bez diskriminace, omezení nebo narušování a bez ohledu na odesílatele a příjemce, na obsah, ke kterému se přistupuje nebo který se šíří, na používané či poskytované aplikace nebo služby nebo na použité koncové zařízení.“

Jinými slovy, pokud operátor potají začne blokovat jednoho z poskytovatelů služby zkracování adres a ostatní (ow.ly, cutt.ly, t.ly ad.) nikoliv, porušuje tím zákaz diskriminace. A v případě plošného omezení celé domény pak neobstojí ani argument případného šíření malwaru nebo jiného útoku na některém ze zkrácených odkazů.

Dohled nad dodržováním pravidel otevřeného internetu má Český telekomunikační úřad. Tomu zákon o elektronických komunikacích dává pravomoc takovou blokaci potrestat pokutou až 15 mil. Kč nebo 5 % z čistého ročního obratu operátora podle toho, která z těchto dvou hodnot je vyšší.

Ostatní tuzemští operátoři na dotaz Lupy odpověděli, že k blokování žádného ze zkracovačů URL adres nepřistoupili.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).