Hlavní navigace

Názor k aktualitě T-Mobile v listopadu do Česka přinese „neomezené streamování“ StreamOn od Filip Jirsák - Myslím, že streamování videa z několika zdrojů, se...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 10. 2017 7:19

    Filip Jirsák

    Myslím, že streamování videa z několika zdrojů, se kterými má operátor výhodný peering, je z hlediska zatížení sítě úplně něco jiného, než třeba stahování a uploadování videa přes torrent – kde může uživatel využít plnou kapacitu spojení a může to vytěžovat drahou konektivitu mimo peering.

    Je fajn, že jste si uvědomil, že do nákladů nepatří jen okamžité náklady na přenos, ale i kapacita sítě. Čímž se dostáváme k tomu, co už jsem psal, že z pohledu operátora je to jenom FUP, který je zabalený tak, aby se to zákazníkovi více líbilo. Což odpovídá i na tu výtku, že operátor tyto služby neposkytuje – operátorovi nejde vůbec o ty služby, operátorovi jde o kapacitu jeho sítě.

    Zneužívání tarifu je to, když operátor nabídne lidem tarif „budete volat, jak potřebujete, a nebudeme se navzájem otravovat nějakým počítáním času, prostě za měsíc zaplatíte X Kč“, což je to, co spousta lidí chce, a nazývá se to nepřesně „neomezený tarif“ – a takový tarif si pořídí firma zabývající se telemarketingem, která provolá na jednom čísle 12 hodin denně. Například. Nebo někdo, kdo bude přes datový tarif maximální možnou rychlostí neustále „zálohovat internet“ na svůj disk. Zkrátka tarify „sněz co zvládneš“ jsou lákavé pro obě strany, ale pro operátora je zde riziko, že někdo odebere mnohem víc jídla, než kolik by dokázal sníst. Na jednu stranu by to operátora nemělo rozházet, pokud má dostatečně dimenzovanou síť a takových vykuků by bylo pár. Na druhou stranu chápu, že se do toho operátorům moc nechce, když „podojit systém“ je český národní sport, se kterým to lze dotáhnout až na budoucího premiéra – a pokud chce operátor ty klienty, kteří mají výrazně větší spotřebu, než ostatní, více zpoplatnit, musí na to na všechno mít neprůstřelná objektivní kritéria a patřičné větičky v obchodních podmínkách, protože gentlemanská dohoda „oba víme, že spotřebováváte mnohem víc, než ostatní, tak si připlaťte a oba budeme spokojení“ zpravidla není možná.