Hlavní navigace

Turris MOX před finišem kampaně přidává desku s USB 3.0 a podporu Nextcloudu

10. 5. 2018

Sdílet

Turris MOX - Indiegogo

Týden před koncem crowdfundingové kampaně na serveru Indiegogo přidává CZ.NIC další sestavu svého modulárního routeru Turris MOX. Zařízení se díky němu může změnit v základ soukromého cloudu.

MOX dostává mimo jiné upgrade RAM na 1 GB a novou rozšiřující desku MOX F, která obsahuje čtyři USB 3.0 porty. Router tak má utáhnout provoz až dvou pevných disků (pokud tedy nepřipojíte i nějaké další zařízení náročné na spotřebu energie).

CZ.NIC zároveň oznámil podporu opensourcové platformy Nextcloud, která poskytuje softwarové nástroje na provoz soukromého cloudu. MOX s USB deskou se může stát jeho základem, Nextcloud pak poskytne platformu a aplikace na sdílení souborů, kalendářů, chatování a mnohé další.

Nový balíček stojí v rámci kampaně 115 dolarů (plus doprava).

Týden před koncem kampaně se projektu podařilo nasbírat finance od 1400 podporovatelů, kteří přislíbili celkem 151 000 dolarů. To je zatím 61 % z cílové částky 250 000 USD.

Podívejte se, jak Turris MOX vypadá a funguje:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 5. 2018 14:07

    Radek Zajíc

    DSL modul se opakuje porad dokola. Napadl, ale kvuli par stovkam kusu, ktere nejspis nikdy nebudou tak dobre vyladene, jako operatorske modemy, se s nimi zadny vyrobce poradne nebavi.

    Ale to nevadi. MOX ma SFP a do te si muzete DSL modul poridit, pokud chcete.

  • 10. 5. 2018 14:27

    Petr (neregistrovaný)

    MOX SPF nemá, ten si musíte pořídit jako další modul za příplatek a DSL do SPF stojí tak od 2500 Kč (tj. zhruba 3x víc než koupit komplet DSL router a přepnout do bridge + ještě náklady na ten SPF MOX modul) a na fóru ani neodpovídají na dotazy, co už otestovali a doporučují nebo aspoň kde co koupili (nějakých pár typů DSL do SPF údajně koupili).

  • 12. 5. 2018 11:52

    t (neregistrovaný)

    Protože hloupí naivní lidi co to požadují netusi co je nutné kvůli dsl udělat a jak je to následně drahe. Proc? Protože duní jak prázdný sud od piva a netuší že DSL není jak navrhnout si ethernet chip.
    A že firmware který obsluhuje chip je velmi složitý a je zatím x patentů a výzkumu. Složitost někde na úrovni UMTS basebandu když nepočítám VDSL2+ s vectoringem.
    Dejme tomu ze vymlatime z výrobce blob který bude "nejak" vyladeny a uděláme interface na svoje vrstvy. Dejme tomu ze po výrobci nebudeme chtít časté updaty pro vyvoj nebo se nám podaří sjednat vyhodne NDA. Pořád ještě zbývá homologace linkové analogove části. A ta nebude univerzalni takze budeme muset udělat minimálně dvě až čtyři varianty a to za předpokladu že to bude moderní chipset kde můžeme doladit některé věci softwarove - např. kompatibilitu s ISDN, hlasem, různé odstupy frekvenci atd.
    Protože telefonní sítě jsou jaksi na světě poněkud jiné a liší se v parametrech linky a vyzadovanych vlastnostech . Jen třeba US/UK/Čína nebo i Telstra v Austrálii má vlastní certifikaci. A pro každou oddělenou část světa je třeba homologace/schvá­lení pro provoz - a kdo to zaplati? A jak chcete tohleto namacknout do malinkeho SFP když musíte třeba splňovat izolační limity? Ne že by to bylo zcela nemožné, ale jsou tu další náklady mimo běžný rámec vývoje v IT. A nebo omezite geograficky komunitní dosah a snížíte tak podstatně peníze do projektu?

    Pak je tu údržba a nutnost platit dodavateli binarniho blobu za modifikace-zapomente že dostanete celý otevřený sw k něčemu za čím jsou desetitisíce hodin vývoje, výzkumu a patentu. S některými DSLAMy je dost potíž a nelze říci "nesplňuje specifikaci". Protože specka je vágní a ty hloupé dslamy jsou nasazeny v téměř celé cílové zemi. Takže se to pak zaplatuje u koncaku a ne na dslamech(protoze tam fix není a jsou politické vymluvy) a hackuje úplně stejně jak ACPI u PC-dalsi peníze a další náklady na testovani.
    Tohle vyžaduje důkladnou analýzu - jen tohle jsou měsíce práce pro x lidi a rozdělení na několik vývojových celku a to I po světě. Tohle CZNIC prostě dát kvůli poměru komplexita/ce­na/cas/prinos komunite prostě dát nemůže. A když to budete mít konečně hotové tak přestanou vyrábět chipset a změní se VDSL na novější s vectoringem podporující třeba unbundling(jsou asi 2 různá technická reseni v navrhu) a začne se na novo.
    Nehledě na to ze Čechům chybí zkušenosti s vedením velkých projektů a tudíž potřebujete I někoho kdo s tím má zkušenosti ve vedeni.

  • 10. 5. 2018 17:42

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    Napadlo to třeba DrayTek (VigorNIC 132) a po dvou letech je to EOL bez náhrady pro naprostý nezájem. Takže ne, opravdu to CZ.NIC neufinancuje. Není zájem.

  • 10. 5. 2018 14:19

    Martin (neregistrovaný)

    Bude zajímavé jestli se někdo ze členů sdružení zeptá, kolik celá ta taškařice s Omnií stála, tj. kromě samotného hardware i včetně počátečního vývoje, nákladů na lidi (včetně marketingu), pronájmy kanceláří, plus samozřejmě i vývoj dalších perků naslibovaných (a stále nedodaných) v původní IGG kampani. A jestli to pak někdy prosákne ven mezi nás normální smrtelníky.

    Myslím, že je potřeba si uvědomit, že Omnie narozdíl od 1.x verze byl nakonec čistě komerční projekt. Vznikly z toho sice nějaké open hardware designy, ale ty nikdo nepoužil. A Turris OS místo toho, aby přispěl ke zlepšení OpenWRT/LEDE nakonec jen dál roztříštil vývoj a podporu pro Turris(y) musela do OpenWRT/LEDE projektu přidat komunita. Finální přínos celému open-source ekosystému byl v podstatě nulový (narozdíl od jiných projektů, které jsou sice naopak spíše “charita”, ale měly zásadní dopad na kritickou internetovou infrastrukturu - Root DNS, IXP, atd...).

    V takové situaci může celou situaci okolo komerční odnože projektu Turris označit jako úspěch jen opravdový optimista, a z mého pohledu je tohle přesně ten důvod, který může za těch 60% - Turris Omnia je pěkný kus hardware, ale vlastně není v ničem moc inovativní, a cílová skupina pro Mox už doma buď má Omnii nebo je prostě zklamaná z předchozí kampaně.

  • 10. 5. 2018 16:11

    Martin P.

    Očekávat nějaký velký přínos pro open-source je velice naivní. Tohle není jako jeden z mnoha krachlých projektů nějakého open HW , výsledek drahý hardware pro úzkou skupinu hobby IT geeků je nutný. Jinak při velké objemu výroby by NIc bylo výrobce HW a to nechce nemůže. Není nemá to být subjekt který generuje zisk a primárně prodává zboží.

  • 10. 5. 2018 19:55

    Martin (neregistrovaný)

    Čekám to od všech projektů, do kterých se CZ.NIC pouští.

    > Není nemá to být subjekt který generuje zisk a primárně prodává zboží.

    V tom, si myslím, že se pletete. Stanovy CZ.NICu nijak nezakazují generovat zisk, jen se zisk nerozděluje mezi členy sdružení. A to, jestli je komerční odnož projektu Turris v souladu se stanovami (článek I.4) a koncepci sdružení (kapitola 3, zejména vypořádání se s posledním odstavcem bodu 3.6) musí už posoudit členové sdružení CZ.NIC. My můžeme maximálně jen kibicovat v komentářích :).

  • 10. 5. 2018 21:53

    fd (neregistrovaný)

    Kdyby NICu neslo o utraceni milionu za nesmysl, ale o realne bezpecny router pro masy, tak

    1) vybere nekterou z dostupnych HW platforem (maximalne do tisicovky pro koncoveho uzivatele)
    2) zaridi na to funkcni a pravidelne aktualizovany firmware - a zaruci se za aktualizace na nejmene 10 let.

    Jenze to je spousta prace a nula zabavy s navrhovanim vlastniho kola.

  • 11. 5. 2018 7:20

    Filip Jirsák

    CZ.NIC asi nebude psát vlastní OS, ale použije něco postaveného na Linuxu. Takže výkonově na to asi bude potřeba něco výkonnějšího, než hardware za tři stovky, který má dost co dělat sám se sebou, natož aby zvládal rozumně ještě nějaké síťování a Linux. No a aktualizace za 10 let, to potřebujete výkonovou rezervu na linuxová jádra, která budou aktuální za deset let, na protokoly, algoritmy a aplikace, které budou aktuální za deset let – představte si, že byste před deseti lety potřeboval rezervu ve výkonu, která by zvládla dnešní TLS 1.2, eliptické křivky, HTTP/2, DNSSEC…

    Navíc masy si vždycky budou vybírat router podle ceny, kterým nemůže CZ.NIC se svými malými sériemi konkurovat. A hlavně není úlohou CZ.NICu stát se největším výrobcem SOHO routerů. Takže kdyby CZ.NIu šlo o bezpečný router pro masy, byla by to hlavně neuvěřitelná hloupost jeho vedení. Naštěstí o to CZ.NICu nikdy nešlo a je to jen váš výmysl.

  • 12. 5. 2018 18:54

    Trident (neregistrovaný)

    1) citováno že stránek turris:
    Motivation
    The main reason why we decided to develop our own hardware for the Turris router, was to make sure that it is powerful enough to be able to analyze network traffic at current and future home user network speeds.
    However, we also wanted to create an interesting open platform for further development in the area of home networking, easily extensible to new functions.

    Současne devel boardy byly prostě slabe.

    Další motivaci bylo že pokud mám vývojový tým jiz se zkušenostmi funkční odladenou vyrabenou řadou původního turris routeru, můžu udělat znovupouziti těchto zkušenosti na levnější rady tohoto zařízení. Design reuse, knowhow reuse. Šetří to nechutné peníze. Jinak by bylo treba nechat delší čas na seznámení s jiným hw.

    2)A který soho hardware to má? I u tech stovkovych cisco řad bylo nutné platit pravidelne za support a pak I extra peníze za trest že si ten šrot člověk drží pořád na firme.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).