Hlavní navigace

Twitter chce do boje proti dezinformacím zapojit uživatele, startuje projekt Birdwatch

Sdílet

David Slížek 26. 1. 2021

Twitter začal testovat nové opatření, které má sociální síti pomoci s uváděním nepravdivých či zavádějících informací na pravou míru. Projekt Birdwatch má do boje s dezinformacemi zapojit komunitu uživatelů. V testovacím provozu je zatím dostupný jen lidem v USA.

Zapojení testeři mají mít možnost přidávat k tweetům, které podle nich obsahují nepravdivé informace, své poznámky s vysvětlením či kontextem. 


Autor: Twitter

Poznámky se v pilotním provozu budou zobrazovat jen na speciální stránce Birdwatch, ale v budoucím ostrém provozu se mají ukazovat všem, přímo u dotčených tweetů. Podmínkou má být to, že se na nich shodne široká skupina přispěvatelů.

Zapojení uživatelé totiž mohou také hodnotit přínos jednotlivých poznámek a přispěvatelů. Poznámky nemají mít vliv na to, jak se lidem tweety zobrazují nebo jak je Twitter v rámci svých algoritmů doporučuje.


Autor: Twitter

Všechna data z Birdwatch mají být podle Twitteru k dispozici ke stažení a stejně tak má být veřejně dostupný kód algoritmů, které bude Birdwatch využívat. Veřejná jsou například kritéria pro řazení jednotlivých poznámek na stránce Birdwatch

Našli jste v článku chybu?