Hlavní navigace

Po 99 letech končí Týdeník Rozhlas, průkopnický časopis o vysílání a technice

Sdílet

Filip Rožánek 25. 5. 2022
Týdeník Rozhlas Autor: Radioservis

Na konci června vyjde poslední číslo Týdeníku Rozhlas. Tištěný magazín zaměřený na vysílání Českého rozhlasu přestane vycházet skoro po 99 letech. Dceřiná společnost Českého rozhlasu, která časopis vydává, se k tomuto kroku rozhodla kvůli rostoucím výrobním nákladům. 

„Týdeník Rozhlas se dlouhodobě potýkal s kontinuální ztrátou předplatitelů a také prodejů na volném trhu. Tato situace se pak projevovala ve výsledcích hospodaření akciové společnosti Radioservis a ohrožovala její hospodářský výsledek a samotnou ekonomickou stabilitu. Tento negativní trend byl již nadále neudržitelný,“ potvrdil redakci Digizone mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

„Radioservis se snažil průběžně situaci řešit zkvalitňováním obsahu, částečným zdražováním a také změnou vizuálního pojetí, které Týdeník Rozhlas dostalo na dobrou úroveň. Bohužel celospolečenská ekonomická situace spojená s covidem, celková situace na trhu tištěných médií a v neposlední řadě krize způsobená konfliktem na Ukrajině, všechny tyto kroky zmařily,“ dodal mluvčí.

Tištěná média se v posledních měsících potýkají s prudkým růstem výrobních nákladů. Podražily energie, náklady na tisk i samotný papír. „Protože představenstvo odpovídá za fungování akciové společnosti, nemohlo již nadále držet časopis, který byl ve ztrátě. Proto se rozhodlo ukončit vydávání Týdeníku Rozhlas,“ uzavřel Jiří Hošna.

Rozhlasový časopis vycházel od září 1923, na trhu se tedy objevil jen pár měsíců po zahájení vysílání tehdejšího Radiojournalu. Samotné slovo „rozhlas“ se v něm pro novou technologii poprvé objevilo v létě 1924. Čtenářům přinášel přehled evropských kmitočtů, články o přijímačích a technice nebo texty o programové nabídce. V 50. letech jim představil vznikající televizní vysílání. 

Rozhlasový časopis zanikne po skoro 99 letech. V průběhu své existence měnil název i podobu, toto je několik ukázek z rozhlasového archivu.

Rozhlasový časopis zanikne po skoro 99 letech. V průběhu své existence měnil název i podobu, toto je několik ukázek z rozhlasového archivu.

Autor: Český rozhlas

Po většinu své existence měl tradiční novinovou podobu, od roku 2007 vycházel v časopiseckém formátu. Naposledy prošel obměnou v březnu 2021, ani tato snaha však nevedla ke zvýšení zájmu čtenářů a předplatitelů. Vydavatelství Radioservis sice ztrátový časopis dlouho dotovalo z jiných výnosů, to už ale nadále není možné.

Našli jste v článku chybu?