Hlavní navigace

Názor k aktualitě Uber je dopravní služba a měl by mít licenci, tvrdí poradce Soudního dvora EU od Filip Jirsák - Očekával jsem spíš nějaký praktický argument proč je...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 5. 2017 19:51

  Filip Jirsák

  Očekával jsem spíš nějaký praktický argument proč je Uber pro společnost škodlivý, ne „v nějakém zákoně je to tak napsáno“.
  To jste se na to ale měl zeptat. Vy jste se ptal, proč Radek dostává převážně plusy a fd převážně mínusy – za mne je to třeba proto, že Radkův komentář je fakticky správně, zatímco komentář fd je s fakty v rozporu.

  Když se ptáte, proč je Uber pro společnost škodlivý – tak třeba právě tím, že obchází nebo přímo porušuje zákony. A dokonce vůbec ne ve prospěch zákazníků, jak se snaží obhájci Uberu tvrdit, ale čistě proto, aby z toho měl Uber profit. Pokud by Uber chtěl umožnit zákazníkům objednávat přes internet, mít předem dohodnutou cenu, hodnotit a vybírat si řidiče, zprostředkovávat placení – to všechno může dělat při dodržování současných zákonů. Dal by si do podmínek, že jeho řidiči musí mít místně platnou taxikářskou licenci a fungoval by jako taxi-dispečink. Jenže tomu se Uber brání zuby nehty a taxikáře z řad svých řidičů vyhazuje. Uber není žádný lidumil, který by bojoval proti špatným zákonům – Uber profituje z toho, že zákony obchází, a snaží se svou odpovědnost hodit na své řidiče, kteří proti Uberu nemají šanci. Kdyby Uber sídlil v ČR, musel by se jeho majitel střídat s Babišem v roli ministra financí, protože jednoho takového, co bohatým bere a na chudé s… už tu máme.

  Mimochodem, další důvod, pro je Uber škodlivý, je v tom, že pravděpodobně zkomplikoval inovace v taxislužbě právě tom směru, aby taxikáři nemusely znát zpaměti celou mapu, když má dnes každý navigaci v mobilu nebo aby se platila předem vypočtená oběma stranami odsouhlasená cena. Kdyby Uber (tak jako jiní „smartphone taxi“ provozovatelé) normálně dodržoval zákony a při tom ukázal, že některé požadavky jsou zbytečné („podívejte, proč má mít řidič povinně taxametr – u nás zná zákazník cenu vždy předem“), pomohl by prolobovat změny zastaralých zákonů. Takhle ale způsobí, že budou všichni na změny zákonů regulujících taxislužbu ostražití a u všeho se bude paranoidně zkoumat, jestli to náhodou není nějaká skulina pro Uber.