Hlavní navigace

Názor k aktualitě Uloz.to zatím nemusí znepřístupňovat pirátské kopie filmu Šarlatán, soud zrušil předběžné opatření od ​ Bystroushaak - No a? Na tom není nic dystopického, ani...

 • 8. 4. 2021 10:33

  ​ Bystroushaak

  No a? Na tom není nic dystopického, ani absurdního, nebo nemyslitelného. Tu povinnost má vydavatel, ne server typu uložto.

  Sám jsem pro Národní knihovnu pracoval na systému, který tohle řešil pro ebooky. Součástí práce bylo mimo jiné i několik setkání s nakladateli a nevšiml jsem si, že by k tomu měli nějak negativní reakce. Naopak součástí služby byla i možnost jakési zálohy, kdy nakladatel kterému třeba shoří server mohl dostat všechny epublikace zpět. Taky tam byla v rámci digitálního archivu řešena pravidelná konverze formátů a zajištění jejich použitelnosti i do budoucnosti. Dá se čekat, že za 50 let bude problém některé dnešní formáty otevřít. Ostatně třeba u demoscény a různých diskmagů, které vycházely v osmdesátkách/de­vadesátkách (viz třeba Výheň, aby bylo jasné o čem mluvím) je ten problém už dneska, kdy často potřebuješ emulaci celého počítače, aby sis to vůbec otevřel.

  Takzvaný povinný výtisk je u některých publikací jediný způsob, jak se ke knize po mnoha letech vůbec dostat, speciálně když byl náklad vydání malý. Už se mi stalo, že některé knihy jsou prakticky nesehnatelné (například mi šlo o knihy o systémovém inženýrství z 80 let, kterých vyšlo pár set kusů jako učební materiály).

  Autoři / nakladatelé mají zákonem daná práva (autorská ochrana a tak dál), ale taky tohle „omezení“. To omezení tam je, aby bylo zajištěno, že dílo po pár letech nezmizí v propadlišti dějin a naše civilizace / kultura nepřijde o informace.

  V případě rozšíření tohohle zákona (zde jen nemám informace, dost možná už to taky existuje) by to prostě znamenalo, že všechny filmy které jsou v ČR vydány (ne že jdou do kin, ale že tady byly natočeny) prostě odevzdají jednu kopii (kopie) do státního archivu. To není nic dystopického.