Hlavní navigace

Názor k aktualitě USA připravují vyšetřovaní ČR kvůli digitální dani od kaliszad - Nějak přispívat na chod státu je nutné, tento...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 6. 2020 16:51

  kaliszad

  Nějak přispívat na chod státu je nutné, tento příspěvek se snažíme obyčejně řešit nějakou daní. Problém je v tom, že výše a oprávněnost některých odvodů je často poměrně diskutabilní a režie je na všech místech obrovská a tedy efektivita poměrně nízká. Další předpisy sice možná přinesou krátkodobě nějaké výdělky navíc, ale dlouhodobě pokřivují mezinárodní právo a trh a ztěžují podnikání vyšší administrativní zátěží. V případě, že by USA uvalila cla na dovoz vybraných českých produktů, tak je dost dobře možné, že by z čistého zisku pro rozpočet rázem vznikla ztráta, ale tak daleko naši politici nejspíš nemyslí a nikdo jim to neporadí, ale český podnikatel se s tím bude muset vyrovnat.

  Např. Google klidně mohl vzniknout i v Česku - v té době tu zde byla demokracie, internet a dost chytrých mozků. Z nějakého důvodu ale nevznikl ani v Česku, ani Německu nebo Rakousku ani Polsku apod. ale v USA. Služby jako Seznam.cz, GMX.de apod. se na širší mezinárodní úrovni neprosadily. Nikdo v Evropě v 90. letech a později produkty amerických technologických firem silou neprosazoval, prosadil je trh - trh, který se teď naše vlády snaží ještě dál pokřivit.

  Zase jsme tedy skončili tak, že nastavíme nějakou hodnotu bez jakékoliv obhajoby její výše a řekneme, že nad touto hodnotou se bude danit. Vůbec si nedokážu představit, jak bude fungovat daňová optimalizace, aby firmy tuto hranici nepřekročily. (/s)
  Rovnou jsme se mohli vzdát i mezinárodních úmluv o zdanění, potom by všichni občané a firmy museli danit v Česku i když vydělávají i jinde a možná i žijí jinde. Taky jsme rovnou mohli zavřít hranice a produkovat si všechno potřebné v Česku. Jaké by to mělo důsledky si asi umíme představit. Pohyblivost kapitálu, zboží a osob je (snad až na dobu pandemie) cesta k finanční stabilitě a všeobecné prosperitě díky volnému obchodu, který volný pohyb silně podporuje. Google nevznikl v Česku především proto, protože jsme 40 let žili v režimu, který volný pohyb čehokoliv tlumil, jak jen mohl a důsledky toho jsou cítit i dnes, 30 let později. V Německu jsou ty důvody trochu jiné, tam je to taky mentalitou/ situací, ale jiného charakteru. Každopádně i tamní politici závistivě koukají na výdělky amerických gigantů, ale nejsou schopní vytvořit prostředí pro vývoj domácí nebo aspoň evropské alternativy, která by vznikla ne napůl socialistickým (dotace a různé jiné podpory a diktáty), ale tržním způsobem.

  Abych to shrnul, tak zase prohraje nižší a střední vrstva obyvatel, protože bohatší vrstvy se zařídí a firmu/ firmy včetně sebe v nejhorším přesídlí. To ale takový lokální autobazar, řemeslník a jiný malopodnikatel nemůže, jenomže i u těchto se vyšší náklady/ nižší konkurence digitálních gigantů nakonec projeví a dostanou horší nebo dražší službu. U nich prostě bude Office 365 nebo Google Docs nebo účet za AWS o 7% a nebo víc (kvůli dodatečné administrativě) vyšší a nebo možná přejdou na nějakou (nejspíš objektivně horší, ale aspoň s českým supportem) službu v Česku.