Hlavní navigace

Útočníci kvůli krádeži dat napodobovali stránky ministerstva práce, domény byly zablokovány

Sdílet

Jan Sedlák 4. 8. 2022
Ministerstvo práce a sociálních věci Autor: Mapy.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo varování, podle kterého se začaly objevovat falešné domény napodobující jeho web. “Tento týden byly zprovozněny stránky, které měly uživatele přesvědčit, že přes ně mohou požádat o příspěvek na bydlení. Odkazy byly rozesílány SMS zprávami a e-maily. Stránky sloužily ke krádeži dat,” upozorňuje MPSV. Jediný správný web je mpsv.cz.

Ministerstvo k tomu uvádí tyto další informace:

Resort neprodleně kontaktoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a NIC.cz s požadavkem na zrušení falešných stránek. Nyní jsou již podezřelé domény blokovány. Nadále ale důrazně varujeme před dalšími falešnými weby, které napodobují doménu MPSV a slouží k phishingu.

Podvodné stránky MPSV rychle odhalilo a neprodleně kontaktovalo Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a registr NIC.cz, který spravuje .CZ doménu. Žádost na znepřístupnění podezřelých webů odešla také přímo od hostingové společnosti. Během noci na úterý proběhlo další vyšetřování a nyní jsou již podezřelé domény zablokovány a stránky tedy nejsou přístupné.

Registrace podvodných stránek proběhla přes německého registrátora Key-Systems GmbH 1. srpna 2022 v 12:27. Podobných webů bylo zprovozněno více. Hosting provozovala skotská firma Inhosted LP, umístěn byl na Ukrajině. Zatím jsme nezaznamenali žádnou významnou škodu, která by se týkala našich občanů. I přesto, že pachatelé rozeslali tisíce SMS s linkem na falešné stránky, naštěstí jen několik málo lidí například vyplnilo své osobní údaje.

Tento kybernetický incident nyní vyšetřuje policie, které ministerstvo i nadále poskytuje maximální součinnost. Útočníci nijak neohrozili interní informační systémy MPSV ani Úřadu práce.

Našli jste v článku chybu?