Hlavní navigace

V Číně nově do osmnácti let nesmíte hrát hry déle jak 90 minut denně

8. 11. 2019

Sdílet

Herní a internetová kavárna v Šanghaji v Číně Autor: Jan Sedlák

Čína zakázala dětem a mladistvým do 18 let věku hrát počítačové hry déle jak 90 minut denně, mezi 22:00 a 8 hodinou ranní navíc nemůžete do osmnácti let hrát vůbec.

Určitou výjimku představují víkendy a svátky, kdy je povoleno hrát 120 minut. Země tak reaguje na vzrůstající závislost mladých lidí na hraní digitálních her, zejména free to play MMO titulů. Na novou regulaci upozornil The New York Times

Dodržování pravidel má být vynucováno zatím hlavně u komerčních subjektů, tedy populárních heren, kde Číňané často tráví celé dny v kuse a pro provozovatele online (MMO) titulů, které patří mezi nejhranější žánr. Herní online byznys v Číně patří vůbec k největším na světě a ročně vygeneruje příjmy za 33 miliard dolarů.

Vedle drakonického časového omezení přichází ale Čína i s rozumnějším omezením, ze kterého by si mohl vzít příklad i západní svět. Je jím limit, kolik peněz mohou děti a mladiství ve hrách měsíčně utratit za doplňky, které nejsou nezbytné ke hraní (nemělo by se vztahovat na DLC). Utrácet mohou děti samostatně ve hrách až od 8 let a limit je 200 juanů (660 Kč) za měsíc, mezi 16 a osmnáctým rokem se pak limit zvyšuje na 400 juanů (1320 Kč) měsíčně.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 11. 2019 2:17

    bez přezdívky

    Ona je ta cinska herni prohibice trochu komplexnejsi a vpodstate kombinuje klasickou politickou cenzuru s jakousi ochranou lidu. Stejne jako to delala cenzura za komunismu u nas.

    "..devět měsíců nedostala žádná hra licenci potřebnou k uvedení na trh a po uplynutí této doby vláda zveřejnila pravidla pro videoherní studia. Hry nesmějí být v rozporu s čínskou ústavou, národní bezpečností a politikou, nesmějí zobrazovat historická témata, rasismus, náboženské kulty, užívání drog nebo extrémní násilí."

    Zatimco Tomas3 je smutny ze by to u nas asi neproslo, tak ja naopak doufam ze nam v tomto smeru budou Cinani ujizdet opravdu cim dal vic. Toto uz mame snad davno za sebou.

    9. 11. 2019, 02:18 editováno autorem komentáře

  • 9. 11. 2019 10:21

    xls

    Hraní her je jen jedna činnost, jinak většina Asiatů sleduje od rána do večera hloupá videa. Myslím, že český přístup, tj. kvůli cenám mobilních operátorů faktická nedostupnost mobilních dat pro děti nám jednu generaci zachránila.

  • 8. 11. 2019 21:24

    lupa.cz jsou už jako čučkaři

    Takovato pravidla by asi v liberalni spolecnosti neprosla. Na druhou stranu musim priznat, ze to muze zachranit spousty mladych talentu od promrhani casu v neproduktivni cinnosti. Obecne navic video hry negativne ovlivnuji mozek, zpusobuji stres a nespavost. Strilecky maji negativni vliv na hippocampus, dokonce zabijeji neurony v celnich lalocich (studie university Tohoku) - to primo ovlivnuje napriklad uceni a pamet, coz je u deti dost podstatne. Jen abychom se za par generaci nedivili, proc nam Cinane ujizdeji cim dal vic.

  • 9. 11. 2019 12:25

    lupa.cz jsou už jako čučkaři

    Ano, vsechno zle je k necemu dobre... na druhou stranu bych se tim neutesoval, videa (zatim?) nemaji prokazany degenerativni vliv na mozkovou tkan jako dlouhodobe hrani nekterych pocitacovych her. V tomto smeru nas muze spis zachranit razantni zvyseni ceny elektricke energie nez specificky cesky telekomunikacni trh.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).