Hlavní navigace

Věra Pohlová prodává online anonymní SIM karty z Česka, BIS se to nelíbí

11. 4. 2020

Sdílet

Anonymní české SIM karty na OpenBazaar Autor: Jan Sedlák

Dnes vyšla aplikace eRouška, která pomocí mobilu a bluetooth sleduje setkávání lidí, a to v rámci boje s virem COVID-19. Mapy.cz nabízí dobrovolné hlášení polohy, s daty pracují také operátoři a obecně je v případě pandemie k dispozici několik metod, kde potenciálně hrozí porušení soukromí. Netýká se to pouze České republiky, ale celého světaNasazují se i drony.

Některé názory říkají, že v případě pandemie a ochrany zdraví je třeba udělat dočasné ústupky. Druhý tábor ovšem varuje před sledováním a má z takových ústupků obavy. Je tak zajímavé pozorovat různé aktivity, jenž chtějí soukromí uživatelů více chránit.

Na platformě OpenBazaar se například nedávno objevil prodejce, který zde začal nabízet anonymní předplacené SIM karty z Česka. OpenBazaar je decentralizované e-commerce tržiště, jenž původně vzniklo jako reakce na zavření darknetového projektu Silk Road. Dnes umožňuje anonymní nákupy a prodej (využívají se kryptoměny), přičemž podobně jako u Toru se ke službě přistupuje přes speciální adresy začínající ob://. V některých kruzích je OpenBazaar označovaný za darknet, platforma sama o sobě se tak nenazývá, protože nechce prodávat drogy a další nelegální obsah.

Vlastní stránku zde má Vera Pohlova store, a to na adrese ob://Qma9JJStktuSg4bSaD­MmBgAjshAgSbDTBEyVeDTLZDfMcB/sto­re. K dispozici je také webový rozcestník verapohlova.roc­ks vyzývající ke stažení OpenBazaar klienta.

Autor obchodu nabízí základní předplacené SIM karty od Vodafonu (484 korun), O2 (382 korun) a Tesco Mobile, což je společný virtuální operátor O2 a Tesca (248 korun). K dispozici je rovněž anonymní dobití kreditu – například kredit za pětistovku vyjde na 670 korun. Karty lze využít třeba v rámci Evropy.

Obavy tajných služeb

Paralelní Polis, který se označuje za institut kryptoanarchie, obchod na OpenBazaaru označuje za příklad toho, jak si chránit soukromí. „Během viru COVID-19 a masivního sledování je potřeba něco pro zvýšení anonymity. Decentralizované trhy začínají přinášet řešení,“ píše Polis v odkazu na „obchod Věry Pohlové“.

Anonymní předplacené SIM karty jsou tématem, které se u nás už nějakou dobu řeší. Tajné služby chtějí uzákonit, aby je bylo možné prodávat pouze na občanský průkaz. Bezpečnostní složky totiž nejsou nadšené z toho, že si takové karty mohou pořizovat (a také tak činí) lidé ke konání kriminálních skutků.

„Toto téma dostalo nyní aktuálnost vzhledem k přípravě novely zákona a elektronických komunikacích. BIS v rámci připomínkového řízení navrhuje, aby do budoucna, stejně jako je to ve většině evropských zemí, nebyly volně v prodeji anonymní SIM karty. Důvody jsou zejména bezpečnostní. Evidujeme desítky případů v České republice i v zahraničí, kdy v Česku pořízené anonymní SIM karty využívají teroristické buňky a organizovaný zločin. Odpovědné orgány státu teď musí rozhodnout, zda dá Česká republika přednost bezpečnosti ČR a našich zahraničních partnerů (české SIM karty v minulosti používali i lidé, kteří v zahraničí spáchali teroristické útoky), nebo nepodloženým obavám o svobodu jednotlivců (evidence SIM karty na jméno nezakládá žádnou možnost někoho sledovat či odposlouchávat). BIS jako informační služba může pouze předkládat analýzy, zprávy a varování. Odpovědnost nese politická reprezentace,“ uvedl pro Lupu mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha.

Operátoři potvrzují, že „neznáme identitu kupujících ani způsob dalšího nakládání s předplacenou kartou“ a že identifikace uživatelů pro ně není nové téma. To, jak se staví k přeprodeji jako je právě ten na OpenBazaar, nekomentují.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).