Hlavní navigace

Vláda schválila trasování nakažených koronavirem, které navrhla skupina Covid19cz

18. 3. 2020

Sdílet

Data proti COVID

Analytický nástroj, který na základě dat konkrétního nakaženého člověka pomůže zjistit, kde se dotyčný nacházel, má pomoci s trasováním dalších potenciálně nakažených infekcí COVID-19. Jeho nasazení na svém dnešním zasedání schválila vláda, potvrdil na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nástroj pro specializované callcentrum pro ministerstvo a hygieniky vyvinula iniciativa Covid19cz, která sdružuje internetové firmy, vývojáře a podnikatele. „Máme dokončený analytický nástroj, který vezme data nakaženého člověka (tedy s jeho souhlasem, bez něj se do nich nedostaneme) a je schopen z nich výrazně spolehlivě zjistit, kde se pohyboval, s kým přišel do styku a koho je tedy třeba otestovat. Není to samospásné, je nad tím potřeba zkušený hygienik, je potřeba lidský kontakt, ale už to není pátrání naslepo či v diářích a vzpomínkách, kde nakažení byli. To umožní zavést cílené karantény a sejmout z Česka karanténu plošnou,“ popisuje skupina nástroj na svém webu.

Trasovací callcentrum má využívat data o pohybu konkrétního člověka od všech tří tuzemských mobilních operátorů. Ti nebudou s výjimkou geolokačních dat předávat žádné další údaje a dotyčný člověk bude muset s poskytnutím dat udělit výslovný souhlas, popisuje výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Jiří Grund

„Když nakažený udělí před pohovorem mobilním operátorům prostřednictvím hygienika dobrovolně výslovný souhlas s využitím geolokačních údajů o pohybu jeho mobilního telefonu, dostane hygienik v řádu minut cenný nástroj pro vedení pohovoru – mapku s vyznačením oblastí výskytu, kde se nakažený v posledních 14 dnech pohyboval. Hygienik díky tomu může klást daleko přesnější dotazy s cílem identifikovat skutečně jen ty největší hrozby, kde mohlo dojít k šíření nákazy na jiné lidi. Údaje o pohybu budou předávány Ministerstvu zdravotnictví jen se souhlasem nakaženého a v minimálním rozsahu nezbytném pro trasování pohybu,“ říká.

Získané lokalizační údaje o potenciálně nakažených budou mít k dispozici pouze hygienici. „Máme konkrétní právní subjekt, který tuto práci pro hygieniky bude zajišťovat, protože to prostě nejde dělat jako ‚partička z Facebooku‘, co začne přebírat osobní údaje nakažených nebo infikovaných lidí a něco s nimi dělat. Bude to tedy tak, že jsme nasmlouvaní hygienou k tomu, abychom pomohli s tímto procesem,“ vysvětluje v rozhovoru pro Seznam Zprávy Petr Šimeček z firmy Keboola a skupiny Covid19cz.

„Tyto údaje jsou předány pracovníkům hygieny a ze systémů callcentra smazány. Veškeré nakládání s daty prochází nezávislým auditem a není nikomu mimo callcentrum přístupné,“ doplňuje zástupce Covid19cz Patrick Zandl.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).