Hlavní navigace

Vládní koalice chce změny v návrhu digitální daně

6. 3. 2020

Sdílet

Podoba digitální daně, která ještě začátkem února vypadala jako definitivní, se může výrazně změnit. Možné změny v návrhu projedná vládní koalice ANO a ČSSD.

Návrh, který sice v lednu v prvním kole podpořila sněmovna, jenž ale následně odložil rozpočtový výbor, může ještě doznat citelnějších změn. Současný návrh zákona o dani z vybraných digitálních služeb, který připravilo Ministerstvo financí, znovu projedná vládní koalice. Během interpelací ve Sněmovně to zmínil český premiér Andrej Babiš.

Český návrh zavádí jednotnou digitální daň ve výši 7 % na vybrané digitální služby poskytované v ČR a je momentálně nejpřísnější v Evropské unii. Autoři návrhu tvrdí, že by měl narovnat podnikatelské prostředí v odvětví digitálních služeb mezi společnostmi založenými na „tradičních modelech“ a digitálních společnostech. Zákon měl být vymahatelný od 1. července 2020. 

Předloha zákona staví na původním unijním (DST) návrhu, namísto 3% daně, ale zavádí 7% daň na vybrané internetové služby poskytované na území České republiky. Dani mají podléhat společnosti s globálním obratem nad 750 mil. eur ročně, které na území ČR dosáhnou za kalendářní rok obratu minimálně 50 mil. Kč za uskutečněné zdanitelné služby. Jednotlivé služby budou dani podléhat tehdy, pokud u nich byla překročena minimální hranice pro jejich zdanění. Dani budou podléhat i některé platformy digitální ekonomiky, které uživatelům umožňují vzájemně si mezi sebou poskytovat za úplatu služby a zboží.

Právě oněch 7 % čelí od počátku silné kritice z řad opozičních stran (ačkoli například KSČM navrhovala zdanění ještě vyšší). Před daní Česko v lednu varoval také americký velvyslanec Stephen King: „Vyhrazujeme si právo zavést odvetná opatření, pokud bude daň diskriminační vůči americkým firmám,“ prohlásil tehdy.

Vládní koalice nyní připouští, že by se její výše, která již měla být definitivní, mohla na poslední chvíli ještě změnit. „Pojďme se bavit o té výši, protože těch sedm procent je nejvyšší návrh asi celosvětově,“ prohlásil Babiš. Couvat začala v otázce digitální daně i dříve nekompromisní ministryně financí Alena Schillerová, ta by sice nejraději ponechala výši daně beze změny, ale navrhla odklad jejího vstupu v platnost a to navzdory tomu, že s ní již počítá letošní schválený státní rozpočet. Babiš by chtěl nyní také nejprve zjistit, jak se aktuálně k digitální dani staví další evropské země. 

V prosinci vyzval americký ministr financí, Steven Mnuchin, v dopise generálnímu tajemníku OECD všechny země, ať své plány na zavedení digitální daně zastaví a zároveň varoval před možnými důsledky.

Digitální daň od letošního roku chtějí zavést také Italové, ti doufají, že by jim mohla do rozpočtu přinést za první rok 600 milionů eur. Itálie stanovila jako hranici pro vyměření daně celosvětové roční tržby společnosti nad 750 milionů eur a příjem minimálně 5,5 milionu eur. Navzdory hrozbě odvetných opatření plánuje digitální daň letos zavést také Británie, ta ale zavede daň pouze 2%. Řada dalších zemí se zavedením zatím vyčkává kvůli obavám z reakce USA, kde má většina postižených společností sídlo. Jedinou zemí na evropském kontinentu, která přišla s ještě o 0,5 % přísnější podobu digitální daně než ČR je Turecko. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 3. 2020 12:13

    bez přezdívky

    Ale houby. Zalozit si firmu v cizi zemi, coby samostatnou hospodarskou jednotku, dava smysl pokud tam dokaze sama podnikat. A pak je to na rozhodnuti firmy, jestli to je z nejakeho duvodu racionalni. Muze byt, pokud tam potrebuje vyvijet nejake aktivity. Typicky treba Skype vyvoj v Praze, Ovsem je to naprosty nesmysl kvuli aktivite typu prodej sluzeb pres Google Play nebo AdWords. Na to neni potreba zadna samostatna firma, nebo kdyz uz, tak nejlevnejsi mozna, v danem pripade v Irsku pro celou Evropu.
    Neexistuje duvod ani zpusob jak nutit firmy aby neprodavaly na zahranicnich trzich, ale misto toho zakladaly dalsi firmy pro mistni trhy. To je jeste vetsi blbost, nez kdyz jsi po nich chtel aby platily dan z prijmu tam kde nesidli :-)

    Ale jinak ano, jestli stat touzi po daneni sluzeb, tak muze snizit prime dane a zvysit neprime. Pak to bude spravedlive pro vsechny a snizi se potencial firem k utekum do danovych raju. Koneckoncu, pro ekonomickou aktivitu je vzdy lepsi, kdyz se dani spotreba nez prijem.

  • 10. 3. 2020 8:09

    JVr

    Oki, odstupme od problému cla, ostatně přirovnávat tuto daň ke clu jsem nezačal já.

    Zahraniční firmy často daň z příjmů v ČR platí, protože mají v ČR své zastoupení!

    Dokonce i tyto firmy, kterých se má tato daň týkat, toto zastoupení velmi často mají. Jen "lišácky" neprodávají své produkty přes toto zastoupení, ale přes zastoupení v Irsku, na Maltě... aby i danění příjmů probíhalo tam.

    Má to zcela logický důvod - chovají se jako řádní hospodáři a nesypou peníze tam, kam to není potřeba. V opačném případě by management riskoval nespokojenost svých dohledových orgánů a sesazení.

    Nicméně z všeho příspěvku mi plyne, že by se všechny firmy měly zachovat také tak. Tedy přesunout své sídlo do daňového ráje. A v ČR (popř. v jiných zemích, kde nebude nejvýhodnější daň z příjmu - jak píšete, kde je "dřou z kůže") nechat jen zastoupení, přes které se neprodává, a tam se jen účastnit platby DPH.

    Z vašeho návrhu tak pro ČR v krajním případě plynou daně z příjmů právnických osob blížící se nule a potřeba ponížit daň z příjmů právnických osob na úroveň daňového ráje tak, aby byla konkurenceschopná. A v takovém případě, jak jsem již psal, se není dále o čem bavit, možná o tom, jak budete řešit ten výpadek příjmů ve státním rozpočtu, ale to předpokládám vyřešíte navýšením DPH.

    Já jsem jen chtěl poukázat na to, že s ohledem na současný stav daňového systému je zde určitá nerovnost těchto firem danících v daňových rájích a firem, které příjmy řádně daní v ČR. Řešení je samozřejmě více a tento zákon měl být jedním z nich. Za současné levicově laděné vlády však neočekávejme, že problém bude řešen tak, že nevýhodněným firmám bude daň snížena…

  • 9. 3. 2020 14:46

    bez přezdívky

    Clo rozhodne neni nahradou dani z prijmu (sic!). Clo je financni barierou ktera ma zvyhodnit domaci producenty vuci zahranicnim. At uz z jakychkoliv duvodu.
    Kazda firma si dani v zemi sidla a za jakych podminek to bude, to uz je ciste mezi nima. Idealni je, kdyz zeme firmam dokazou poskytnout takove zazemi, ze tyto ani netouzi po tom, nekam se presouvat. Ovsem kdyz je nekdo dre z kuze, tak to samozrejme k takovemu manevru svadet muze. V tomto pripade je tim zazemim mimo jine i ochrana US firem pred tim, aby vuci nim CR zavedlo jakousi vychytralou dan.

    Nevim jak jinak srozumitelneji uz mam vysvetlit, ze zahranicni firmy v CR dan z prijmu platit nebudou a nikdo to po nich ani nemuze chtit. Stejne jako ceske firmy nebudou platit dan z prijmu v USA nebo Etiopii. Bylo by to na hlavu. V zemich kde obchoduji plati DPH. Tak to je a tak je to spravne.

    Jo a ta cla - cla obecne nic nenarovnavaji. A uz vubec ne dane z prijmu (sry, ale to by bylo na vyhazov uz od prvniho zapoctu na ekonomicke fakulte).

  • 9. 3. 2020 12:41

    JVr

    OK, zdá se že je třeba něco doplnit: tato daň, ano můžeme je považovat za clo, a ostatně i clo je určitou náhradou daní z příjmů.

    Tedy DPH do toho netahejme!!

    Tahejme do toho daň z příjmu a porovnávejme firmy, které řádně daní v ČR, a firmy které řádně daní... v daňovém ráji.

    Tady je ten rozdíl, a teď mi vysvětelete, co z toho mají navíc ty firmy, které řádně daní příjmy v ČR? Aby byly motivovány v tomto pokračovat a nepřesunout se do daňového ráje (do Irska, na Maltu, na Krétu, do Panamy atd.)?

    Tato daň, chcete li clo, má toto narovnat a znevýhodnit tyto "daňové optimalizace" pro velké hráče, kteří kdyby danili v ČR, by odváděli nemalou daň z příjmu. (ale té se šikovně vyhýbají)

    Pokud je vaše argumentace taková, že mají všechny firmy přesunout svá sídla do daňového ráje a dani z příjmu se vyhnout, tak se už dále nemáme o čem bavit :)

  • 9. 3. 2020 10:34

    bez přezdívky

    Dan z prijmu se plati tam kde ma firma sidlo proto, ze ji dana zem poskytuje fyzicke, legislativni, financni, atd. zazemi. Google po nas nic takoveho nechce, tak za to tezko muzeme danit. Ano, mohly by si stezovat USA, ze ve skutecnosti ma firma sidlo tam a tam by mela platit dan z prijmu. Rozhodne ale ne u nas.
    Porad nechapu o jake uniky jde. Z realizovanych obchodu je odvedena DPH. To je vsechno, nic vic se z obchodnich transakci neplati. A nic jineho se tady nerealizuje. Koneckoncu, necekam ze by sis otevrel eshop a kdyz by si od tebe koupil neco clovek z Ekvadoru, tak by ses tam sel prihlasit k dani z prijmu a Ekvador ti za to poskytnul... vlastne nevim co :-) Chtit dan z prijmu po firme ktera tu nema sidlo je stejne, jako chtit po ni spotrebni dan za alkohol, treba. A rikat ze ostatni firmy ji prece taky plati.
    Cela digitalni dan je pitomost a bliz nez k dani ma ke clu.

  • 9. 3. 2020 8:12

    JVr

    Ano, ale problém toho systému daně z příjmu, jak říkáte odjakživa, je ten, že odjakživa nebyl globalismus. Od té doby, kdy vznikly nadnárodní konglomeráty, které ani nepotřebují sídlit v každé zemi, kde obchodují, jde celý tento systém do kytek. A to především s ohledem na firmy, které v naší zemi sídlí a odvádí daň z příjmu řádným způsobem.
    DPH bych do toho netahal, protože tu platí oba subjekty - alias platí ji zpravidla zákazníci nikoliv dodavatel.

    Tyto firmy víceméně odčerpávjí finance z jednotlivých zemí, aniž by tyto finance (v těchto zemích) prošly jakýmkoliv daněním (projdou daněním v jiných zemích a to výrazně nižším). A není to jejich vina, je to vina systému, který jim to umožňuje.

    Návrh této digitální daně (v současné podobě) je ..., protože je to nesystémové řešení - takový hotfix, který má vyřešit ty největší úniky, ale koncepčně nezapadá do systému daní a může způsobit i dvojí danění. Je otázka, ze kterého prstu na MF vycucali těch 7% a tu hranici 50 mil Kč.

  • 9. 3. 2020 1:23

    bez přezdívky

    Dan z prijmu se odjakziva plati tam, kde firma sidli. Tam kde vydelava, tam se plati dan z pridane hodnoty.
    Tezko se google bude stehovat do vsech zemi, kde by radi zabrali kus jeho dane z prijmu. V CR plati dan z prijmu pouze firmy, ktere maji v CR sidlo. Zadne jine.

  • 8. 3. 2020 23:14

    jkjk

    Cílem velkých digitálních hráčů není platit nižší daň, ale ideálně žádnou daň. Stačí si vygooglit Dutch Sandwich, Double Irish nebo Bermuda Black Hole. Proto se jim digitální daň z obratu hodně nelíbí.

  • 8. 3. 2020 8:51

    Kuba Rulec

    Daně jsou špatné.... neférové.... demotivační.
    Ale měli by si velcí digital hráči uvědomit, že vydělávat např. v ČR mldy a pak platit Daň z příjmů právnických osob někde v Irsku nebo kde to je nejnižší...to také není fér.
    Prostě jednoduše... jsem google a když vydělám přes digital 10mld. za rok v ČR, tak zaplatím 19% Daň ...jako každá firma v ČR.

  • 7. 3. 2020 0:52

    bez přezdívky

    Tomu se rika 'dusit ve vlastni stave'.
    Nejdriv silacke reci, sebrat nekomu penize je snadne a vpodstate to ani neni okradani, kdyz se to zabali do hezkych slov... Ale pak se ukazalo, ze bychom taky mohli dostat pekne pres drzku a uz se nenapadne couva :-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).