Hlavní navigace

Vnitro chystá otevřené tendry na eSbírku a eLegislativu za 828 milionů

13. 12. 2016

Sdílet

Na ministerstvu vnitra finišují přípravy výběrových řízení na projekty eSbírka a eLegislativa, které mají začít fungovat nejpozději od ledna 2020. eSbírka má být závaznou databází platných i starších zákonů, včetně jejich změn, a eLegislativa má být nástrojem, ve kterém budou úřady a zákonodárci předpisy vytvářet a připomínkovat. 

Zadávací dokumentace má být hotová do půlky prosince a dvě otevřená výběrová řízení úřad plánuje vyhlásit v druhé půlce února 2017, potvrdil Lupě mluvčí vnitra Jiří Korbel.

V prvním tendru bude ministerstvo hledat firmu, která zajistí implementaci a provoz obou systémů. „Zahrne vytvoření datové báze strukturovaných a metadaty bohatě popsaných právních předpisů a jejich úplných znění od roku 1945, částečně již od roku 1918, mezinárodních smluv a dalších dokumentů Sbírky zákonů a Sbírky mezinárodních smluv a Úředního listu,“ popisuje Korbel. 

Podpora a školení

Dodavatel podle něj zároveň dodá hardware a software systému eSbírka a eLegislativa a vyvine příslušné aplikace – jak pro elektronické vyhlašování a přístup k právním předpisům – včetně jejich změn (v eSbírce), tak pro elektronickou tvorbu a projednání návrhů právních předpisů (eLegislativa). 

Součástí zakázky má být i proškolení správců a až 4 000 uživatelů systému a podpora nasazení nových systémů. „Po dobu 5 let bude podporovat provoz systému, a to včetně obměny hardware a platformního software, zajišťovat úpravy a rozvojové práce a následná školení nových uživatelů,“ dodává Korbel.

Hodnota celé zakázky včetně školení a provozní podpory do konce roku 2025 činí 768 milionů Kč včetně DPH. Na vytvoření systému z toho má jít maximálně 411 milionů a podpora, školení a rozvojové práce na systému mají stát nejvýše 358 milionů Kč.

Kdo ověří data

Druhou veřejnou zakázkou bude zakázka na verifikaci datové báze s právními předpisy od roku 1945. „Přesnost informací o právních předpisech a jejich úplných zněních v datové bázi hraje klíčovou roli pro následný přístup občanů k informacím o právu i pro jeho tvorbu. Současně je třeba ověřit velký rozsah procesů tvorby datové báze a velký objem vytvářených dat,“ říká Korbel.

Zakázku podle něj získá dodavatel nezávislý na tom, který bude eSbírku a eLegislativu vyvíjet. Hodnota této zakázky má činit 60 milionů Kč včetně DPH. 

Záměr vytvořit eSbírku a eLegislativu mají české vlády už od roku 2000. Projekt ale šel hodně ztuha a na trhu zatím vyrostla řada komerčních služeb, které minimálně některým funkcím eSbírky vydatně konkurují.

Vypadalo to, že zakázku dostane tradičně bez tendru Odštěpný závod ICT České pošty. V roce 2014 byl ale projekt oficiálně pozastaven, protože by se na něj nestihly čerpat peníze z evropských dotací. Jenže v říjnu 2015 vláda dala projektu opět zelenou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).