Hlavní navigace

Vodafone v pěti městech spustil svou 5G síť, pokryl také část pražského metra

Sdílet

David Slížek 1. 10. 2020

Praha, Brno, Karlovy Vary, Ústí nad Labem a Jeseník. To je pětice měst, ve kterých začal český Vodafone v souladu s dřívějším oznámením komerčně provozovat svou 5G síť. Non-standalone 5G běží na frekvenci 1800 MHz a používá tzv. dynamické sdílení spektra (Dynamic Spectrum Sharing, DSS), které umožňuje na jednom kmitočtu zároveň provozovat LTE i 5G. 

Služby 5G sítě mohou používat všichni zákazníci Vodafonu, kteří mají kompatibilní telefon. Datové limity se budou řídit jejich současnými balíčky. V testovacím režimu zatím operátor pokrývá jen vybrané části měst:


Autor: Vodafone

Pokrytí Česka 5G signálem podle mapy pokrytí na webu Vodafonu


Autor: Vodafone

Pokrytí Prahy


Autor: Vodafone

Pokrytí Brna

Operátor 5G sítí pokryl také část pražského metra, konkrétně úsek Dejvická – Muzeum, Smíchovské nádraží – Českomoravská (s výjimkou Národní třídy a Náměstí Republiky). Následovat mají ještě v říjnu stanice Chodov a Háje. Infrastrukturu pro pokrytí stanic a tunelů metra mobilním signálem staví společné konsorcium operátorů, Vodafone zde pro provoz 5G upgradoval svou vysílací technologii.


Autor: David Slížek, Internet Info

Autor: David Slížek, Internet Info

Vzhledem k tomu, že 5G běží na kmitočtech určených pro LTE, dosahuje i podobné rychlosti (byť o něco vyšší). Tady je například výsledek jednoho měření ve stanici metra Dejvická: 


Autor: David Slížek, Internet Info
Našli jste v článku chybu?