Hlavní navigace

WhatsApp po reakcích uživatelů odložil platnost nových podmínek na polovinu května

Sdílet

David Slížek 18. 1. 2021

Uživatelé komunikátoru WhatsApp dostali více času na rozhodnutí, zda odsouhlasí nové podmínky používání a ochrany soukromí. WhatsApp oznámil, že lhůtu posouvá z 8. února až na 15. května. Podle oficiálního zdůvodnění kvůli tomu, že se kolem podmínek vyrojila „řada nejasností“ a „množství dezinformací“.

Nové podmínky přinášejí úpravy v tom, jaká data může WhatsApp sdílet s Facebookem a dalšími jeho společnostmi. Uživatelů v EU se ale tato změna netýká

Konkurenční komunikační služby jako Signal nebo Telegram po zveřejnění nových podmínek WhatsAppu oznámily zvýšený zájem uživatelů o své služby

WhatsApp reagoval vysvětlováním, že nebude s Facebookem sdílet obsah chatů a hovorů, které uživatelé přes jeho služby uskuteční - jsou totiž chráněny koncovým (end-to-end) šifrováním. 

Podle oficiálního prohlášení WhatsApp nesbírá ani metadata o tom, kdo s kým si píše či volá. „Mobilní operátoři tyto informace běžně uchovávají. My jsme však přesvědčeni, že uchovávání záznamů o dvou miliardách uživatelů je riskantní, a to jak z hlediska soukromí, tak z hlediska bezpečnosti, a proto to neděláme,“ píše služba.

Aplikace podle něj nemá přístup ani k informacím poloze, které se uživatel rozhodl nasdílet se svými kontakty. 

Jaká data WhatsApp sbírá a co sdílí s Facebookem

V nových podmínkách nicméně stále stojí, že WhatsApp může sbírat a používat data o účtu (telefonní číslo, údaje v profilu uživatele), o jeho kontaktech (pokud uživatel povolí sdílení svých kontaktů z telefonu). 

Dále může sbírat údaje o používání služby (včetně různých metadat o interakcích s dalšími uživateli), o používaném zařízení (model, operační systém, stav baterie, síla signálu, mobilní síť, poskytovatel připojení…) nebo o poloze (i když uživatel aplikaci nepovolí používání polohových služeb, snaží se WhatsApp zhruba odhadnout jeho polohu přes IP adresu či telefonní číslo).

evropské verzi podmínek je výslovně napsáno, že i když WhatsApp některé z těchto informací s Facebookem sdílí, Facebook je nesmí využívat pro své vlastní účely (tedy například pro cílení reklamy). 

Podle nových podmínek pro mimoevropské uživatele bude WhatsApp moci sdílet s Faceboookem (a dalšími jeho společnostmi) informace o účtu (např. telefonní číslo), data o platebních transakcích (pokud uživatel nějaké přes WhatsApp provedl), provozní údaje služby, informace o tom, jak uživatel interaguje s ostatními (včetně firem), data o mobilním zařízení, IP adresu a další informace, které WhatsApp sbírá.

Našli jste v článku chybu?