Hlavní navigace

Wi-Fi do obcí za evropské dotace. Startuje třetí kolo programu WiFi4EU

11. 9. 2019

Sdílet

Wifi4EU Autor: Evropská komise

Vedle třetí výzvy evropských dotací na budování vysokorychlostního internetu v rámci Česka se připravuje také třetí kolo programu WiFi4EU. V něm mohou obce získat peníze z Evropské unie na budování veřejných bezplatných Wi-Fi sítí. V prvních dvou kolech uspělo 101 českých obcí.

Třetí výzva odstartuje 19. září ve 13:00 a možnost podat žádosti skončí 20. září v 17:00. Přihlášky je nutné podávat přes oficiální portál, kde je třeba se ještě před zahájením výzvy registrovat. Využít lze návod v češtině.

Třetí výzva disponuje celkovým rozpočtem ve výši 26,7 milionu eur. Evropská komise z něj bude distribuovat 1780 voucherů v hodnotě 15 000 eur. Funguje systém „kdo dřív přijde“. V rámci druhé výzvy WiFi4EU rozdělilo 51 milionů eur a 3400 voucherů, v prvním kole to bylo 2800 voucherů. Celkový rozpočet programu je 120 milionů eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 9. 2019 10:50

    bez přezdívky

    To je neuvěřitelný, co za hlouposti je někdo schopen vymyslet. Internet je služba jako každá jiná a není ani ten nejmenší důvod, aby se někde provozoval za peníze daňových poplatníků. V obcích jsou např. rozmlácený silnice, nikdo to neopravuje, ale bude se dotovat jakýsi internet :-(

  • 11. 9. 2019 11:25

    bubla

    Takže kdo má možnost komerčního připojení, ten si pěkně zaplatí, kdo ne, tomu ho dotáhneme zdarma?!
    To je jako po povodních, kdy kdo měl dům pojištěný, dostal peníze od pojišťovny, kdo ne, dostal příspěvek od obce :-(

  • 12. 9. 2019 8:21

    Jarda Kuba

    Také jsem z Wifi4EU dost rozpačitý. Passpoint certifikace je nutnost, takže většina routerů je automaticky ze hry a "ty správné" jsou samozřejmě zbytečně dražší. No a co? EU to platí!. Mimo to je ve hře budoucí změna ověřování, EU to bude chtít řešit více centrálně, jen přesně neřekla jak. Vyplacení dotace dodavateli je závislé na tom, zda radnice v administraci "odklikne" úspěšnou realizaci a skript si úspěšně otestuje rychlost. Jakmile dojde k otestování jsou peníze na cestě - moment, nejsou, lhůta je 2 měsíce. Mimo to je třeba nahlásit ip adresy, aby byrokraté povolili přístup k tomu testovacímu skriptu. Změní se IP? No skript, no láska.... Podmínkou je i fungování s minimem výpadků po dobu 3 let, ale internet z toho platit nejde. Rozleží se to někomu na radnici v hlavě a přestane internet platit? Problém. Plus formulace o povinnosti zajistit nejlepší dostupné připojení v lokalitě a další lahůdky ve smlouvě.... Obecné, vágní. Celé je to nedotažené.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).