Hlavní navigace

WTO prodloužilo moratorium na cla pro digitální obchod do června 2020

Sdílet

Karel Wolf 12. 12. 2019

Členové světové obchodní organizace si odsouhlasili prodloužení již 20 let starého moratoria na prodej digitálních služeb a obsahu do června 2020. To existuje od roku 1998 a původně pomáhalo rychlejší adopci internetu, vypršet mělo letos v prosinci.

Právě díky tomuto zákazu dnes neplatíme cla u elektronicky distribuovaného obsahu jako je například software, video, cloudové služby, nebo elektronické knihy. Moratorium se nicméně prodlouží pouze o 6 měsíců: „Členové si odsouhlasili prodloužení stávající praxe, tedy nezavádění cel na elektronické přenosy, až do 12. ministerské konference,“ uvádí ve svém prohlášení WTO, konference se uskuteční příští rok v červnu v Kazachstánu.

Moratorium na tzv. „digitální obchod“ (v užším významu) mělo původně vypršet letos v prosinci. Na jeho konec netrpělivě čeká řada rozvojových zemí i rychle se vzmáhajících se ekonomik (Indie, Sri Lanka a Jihoafrická republika). Ty totiž dnes rozvíjejí vlastní digitální ekonomiky a těší se na to, až budu moci vykompenzovat ztracené příjmy z tradičních cel jejich uvalením právě na digitální obchod. Před zrušením moratoria letos opět varovala Mezinárodní obchodní komora (ICC), ta dlouhodobě tvrdí, že zavedení digitálních cel by mohlo způsobit totální zmatek v internetové ekonomice a speciální pravidla jsou v tomto případě potřeba. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.