Hlavní navigace

Zapojení do chytré karantény musí být dobrovolné, říká její spolutvůrce Petr Bartoš

22. 4. 2020

Sdílet

Petr Bartoš

„Na podobné situace, jako je pandemie, bychom měli být připravení. Chápu, že se nestávají často, ale varování tady v minulých letech byla. Měli bychom na ně trénovat, měli bychom trénovat krizovou komunikaci, nasazení technologií, které třeba za normálních okolností nepoužijeme. Trénujeme na napadení NATO nějakou vojenskou silou, ale netrénujeme na napadení virem. Proč?“ ptal se na online konferenci COVID-ITe 2020 v rozhovoru s Patrickem Zandlem jeden z tvůrců systému tzv. chytré karantény Petr Bartoš z iniciativy COVID19CZ.

Pojem chytrá karanténa měl původně označovat technologické řešení, nakonec se ale rozšířil. „Název chytrá karanténa si od nás krizový štáb vypůjčil a začal tak nazývat i procesy, které navazují na technologické řešení – logistiku kitů na testy, převážení pacientů z nejvíc zasažených oblastí někam jinam,“ popisoval Bartoš.

TIP: Kompletní záznam konference COVID-ITe 2020 jsme zveřejnili na kanálu Lupa.cz na YouTube

Technologická část chytré karantény má podle něj několik pilířů, mezi ty hlavní patří trasovací call centrum, vzpomínková mapa a aplikace eRouška

„Jedna z motivací, proč jsme se do toho pouštěli, byla, abychom nedali vládě záminku pořídit si třeba izraelské řešení, které plošně a bez souhlasu sbírá lokační data uživatelů. Nechtěli jsme, aby byl prolomen současný právní rámec, že máme nárok na své soukromí,“ vysvětloval Bartoš.

Zapojení do chytré karantény proto podle něj musí být dobrovolné. „Kdyby byla vynucená, lidé by ji méně přijímali. Když pan Prymula začal do médií říkat, že chytrá karanténa bude technologicky vynucovat karanténu, což což úplně odporuje tomu, jak my k tomu přistupujeme a na čem se chceme podílet, tak samozřejmě lidi byli vyděšení a vzbudilo to negativní reakci,“ řekl.

„Na konci dne není potřeba, aby chytrou karanténu používali všichni. Na konci dne ji určitě ani nebudou používat všichni, protože někteří lidé nepoužívají chytré telefony,“ uznal. Chytrá karanténa ale podle něj může pomoct tomu, abychom nepřetížili zdravotnický systém. 

Podívejte se na celý rozhovor Patricka Zandla s Petrem Bartošem:

Podívejte se i na další přednášky:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 4. 2020 2:16

    bez přezdívky

    no tak hlavně projekt tzv. "chytré karantény" byl a je od začátku ( v intencích, jak byl podáván a zamýšlen) totálni PASKVIL! Prý nás chytrá karentéra zachrání. prý se dle Prymuly "naplno v pilotním projektu rozjede v prvním dubnovém týdnu na Moravě".. - a NEROZJELA.

    bl-/ b / čci z Covid aka "platformy" umí uvažovat jen binárně ve smyslu 0 + 1.. Nemají žádné hlubší povědomí o byrokracii tohoto státu, nesmyslných GDPR regulí ( - v tomto smyslu jsem opravdu rád - bez sarkasmu - jak se ukázalo, že "dobře míněno" se může postavit proti Stvořiteli).

    v zásadě nastala situace, kdy po technologické stránce jsou tvůrci platformy Covid - něco schopni detektovat pohyb určité SIM či eSIM karty xdní zpětně, možná ve spolupráci s bankami dokáží po cca 3 dnech a více (záleží na zprocesování platby kartou obchodníkem) dodat další detaily.. ALE.. a nyní naráží na zákonné limity:

    a) jedinec musí dát souhlas s nahlédnutím k datům - operátora / banky (nejmenší problém)
    b) jedinec má dle citovaných zdrojů často obavy z různých represí typu nedodržel karanténu apod. (= jak Finanční správa říkala, že nebude využívat různá dat ke kontrole EET - a STEJNE TO UDELALA)
    c) jedinec má prepaid SIM kartu - nelze žádat o informovaný souhlas = totální NULA pro "chytrou karanténu"
    d) jedinec má FIREMNI CISLO - nelze automaticky dosledovat, kdo měl dané číslo k dispozici + JEDNATEL společnosti nemá ani PRAVO komukoliv sdělovat, kdo dané číslo ve společnosti používá - viz ichtylní GDPR.. pokud by daný uživatel tvrdil, že to je "jeho" číslo, tak opět narazí na GDRP a další právní předpisy, že to je neprůkazné..

    asi bych dokázal dojít až do bodu Z.. ale toto myslím stačí, aby dokázalo patřičně ilustrovat, jak totálně iluzorní je snaha zdejší vlády.

    27. 4. 2020, 02:19 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).