Hlavní navigace

Názor k aktualitě Komunista Ondráček navrhuje, aby se poplatky za ČT a rozhlas nemusely platit od Filip Jirsák - Kazdopadne jednaci rad poslanecke snemovny je zakon, na...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 10. 2020 8:43

  Filip Jirsák

  Kazdopadne jednaci rad poslanecke snemovny je zakon, na ktery nemohou zakonodarci prdet.
  Za prvé, kdyby poslanci schválili rozpočet s nižší částkou pro ČT, než by vyžadoval hypotetický zákon o financování ČT ze státního rozpočtu, vámi uvedené ustanovení jednacího řádu by tím neporušili. Za druhé, a to je pro tuto diskusi podstatnější – stále dokola vycházíte z mylného předpokladu, že když je něco nařízené zákonem, tak se to prostě stane. Jenže to není pravda, vždycky je někdo, kdo to musí vykonat – a tím pádem se na to může vykašlat. Proto se vždy u zákonů řeší vymahatelnost – tedy co se stane, když někdo daný zákon nesplní. Přičemž mandatorní výdaje státu nijak vymahatelné nejsou (s výjimkou okrajových případů, kdy by to zasahovalo do ústavnosti a mohl by nějak omezeně zasáhnout Ústavní soud).

  Pokud si stále myslíte, že zákony (případně rozhodnutí soudu) jsou splněné automaticky a nemůže se stát něco jiného, vzpomeňte si třeba na Zemanovy omluvy. Soud mu nařídil omluvu, ale nestalo se nic, Zeman na to prostě kašle. Nebo když to chcete prezentovat přímo na zákonech, dokonce na Ústavě – od 1. 1. 1993 jsme měli v Ústavě zakotvený Senát. Myslíte, že to stačilo k tomu, abychom Senát skutečně měli? Nestačilo, ve skutečnosti Senát poprvé zasedal v prosinci 1996. To, že je něco v zákoně, neznamená, že je to automaticky splněno.

  Odpoved je "zakon". Ja moc nerozumim vasim myslenkovym pochodum.
  Ano, vím. Vás totiž doteď nenapadlo, že by někdo mohl zákon porušit. Jak jste naivní…

  Jestli vychazite z predpokladu, ze snemovna, vlada a statni sprava muze prdet na zakony, tak asi neni co resit.
  Ono se to děje, dnes a denně. Máte pocit, že současný prezident a premiér sami nějak dbají na dodržování zákonů? Máme krizový zákon 240/2000 Sb., který určuje, kdy má být aktivován Ústřední krizový štáb vlády ČR, jehož předsedou měl být do 15. března 2020 ministr vnitra nebo ministr obrany. Premiér na to prděl. Máme krajské hygienické stanice, které mají vydávat rozhodnutí v zájmu ochrany veřejného zdraví. Premiér se ale rozhodl jinak, tak se potřebná opatření nevydala včas. Opět státní správa a vláda prdí na zákony. Opravdu jste hrozně naivní, když si myslíte, že když je něco dané v zákoně, je to automaticky splněné. Kdyby to tak bylo, nepotřebujeme žádné trestní právo ani trestní soudy, žádná vězení.

  Tam se ale pise "Mandatorní výdaje České republiky jsou povinné prostředky, které musí vláda vynaložit…
  To je stále stejný problém, že nechápete, že když někdo něco musí ze zákona, není žádná objektivní danost, že se tak stane. K tomu, aby se tak doopravdy stalo, obvykle slouží sankce. A ty v případě mandatorních výdajů neexistují.

  evidentne jste nepochopil smysl prispevku
  Pochopil – vymyslel jste si virtuální problém, který teď řešíte. Dobře, změna trvalého příkazu bude trvat jednomu člověku půl hodiny jednou za několik let – opsat údaje z e-mailu je totiž problém na půl hodiny. Ale OK. Vy to chcete platit z daní. Daně se platí každý rok,každý rok je to jiná částka a nejprve musíte zjistit, kolik máte na daních vůbec zaplatit. Je to práce na mnohem delší dobu, než je půl hodiny. Takže když to chcete poměřovat tímhle způsobem, jsou daně podstatně neefektivnější než TV poplatek.

  Ale dobre, dam vam za pravdu v tom, ze nedokazu zcela exaktne popsat, jake presne mechanismy nastoupi, kdyz se snemovna rozhodne urvat ze retezu a kaslat na vsechny zakony.
  Já vám to exaktně popíšu – žádné.

  Zajimala by me ale jedna vec - kdy byl v historii CR schvalen rozpocet v rozporu s jinymi zakony a jelo se podle nej.
  Každý rok. Třeba to, čemu se říká „porcování medvěda“, tedy různé dotace konkrétních věcí, které nemají nic společného se státem.

  Kdyby to bylo tak jednoduche, tak by sel nastinit jeste cernejsi scenar
  Jak jsem psal, sankce mohou přijít především od voličů. Zastavení výplaty důchodů by mezi voliči nemělo velkou podporu; snížení rozpočtu ČT by mělo podporu daleko větší.