Hlavní navigace

Názor k aktualitě Komunista Ondráček navrhuje, aby se poplatky za ČT a rozhlas nemusely platit od Filip Jirsák - Je to nějaká dohoda v rámci NATO, takže...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 10. 2020 22:01

  Filip Jirsák

  Je to nějaká dohoda v rámci NATO, takže to určitě musel slíbit někdo, kdo to slíbit může, takže je to minimálně pro vládu závazné. A rozpočet navrhuje vláda. Ale je pravda, že to asi nemá váhu mezinárodní smlouvy.

  Mezi mandatorní výdaje patří třeba sociální transfery, sociální dávky, nemocenská. Dopředu tedy není jasné, jak velké ty výdaje budou. Takže poslanci tam mohou schválit nějakou nízkou částku a pak se divit „jé, ono to nevyšlo“. Vyloženě porušení zákona by to nebylo, jeho obejití by to v tomto případě bylo. Každopádně to bourá vaši představu mandatorních výdajů jako něčeho, u čeho je záruka, že to bude vždy vyplaceno.

  Vám to zřejmě nebude stačit a budete tvrdit, že by zákonem byla určena přesná částka (v lepším případě s automatickou valorizací). Pak dejte příklad jiných mandatorních výdajů, které jsou řešené stejně, ať se můžeme podívat, jak se s nimi v minulosti zacházelo.

  Mimochodem, ono by ani k porušení žádného zákona nemuselo dojít. Prostě by MF předložilo rozpočet s nižší částkou, a vedle toho (před rozpočtem nebo po něm) by se schválila změna zákona o ČT, kde by se ta částka snížila. Právě s odůvodněním, že v rozpočtu na to nejsou peníze. Pro poslance by taková akce byla mnohem snazší, než když by dnes museli zdůvodňovat, proč chtějí snižovat TV poplatek.