Hlavní navigace

Česko se propadá v žebříčku svobody médií, i kvůli napadení kameramana

18. 4. 2019

Sdílet

Napadení kameramana iDnes.TV Autor: iDnes.cz

Mezinárodní novinářská organizace Reportéři bez hranic vydala aktuální žebříček svobody médií ve světě. Česká republika v něm je na 40. místě, posledních pět let se propadá na stále nižší příčky. Ještě v roce 2014 byla v indexu na 13. pozici. Tradičně nejvyšší svoboda médií panuje ve skandinávských státech.

Jako důvod ke znepokojení uvádějí Reportéři bez hranic politické útoky i prolínání politického působení a vlastnictví médií. Symbolem nenávisti k novinářům je podle nich dárek pro prezidenta Miloše Zemana v podobě makety samopalu s nápisem Na novináře. Hlava státu obdržela dřevěnou zbraň v říjnu 2017 při návštěvě Nepomuku. Podobná gesta a urážky na nejvyšší úrovni otevírají podle Reportérů bez hranic stavidla excesům všeho druhu.

Připomínají, že ve volebním štábu Miloše Zemana byl loni po jeho znovuzvolení napaden kameraman iDnes.TV. Bez povšimnutí nezůstal ani inaugurační projev, v němž část médií obvinil ze snahy manipulovat veřejností a zpochybňoval nezávislost zpravodajství České televize. Podobné komentáře vedly k demonstracím na podporu veřejnoprávních médií.

Zpráva upozorňuje na koncentraci vlastnictví médií v případě svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše a zaznamenala i loňské mediální akvizice miliardáře Daniela Křetínského.

Evropská unie zůstává oblastí, ve které je svoboda tisku nejvíc respektována a která je pro novináře v zásadě nejbezpečnější. Novináři jsou však vystavováni vážným hrozbám, někteří dokonce přišli o život (například Ján Kuciak na Slovensku). V Srbsku a Černé Hoře čelí slovním útokům i fyzickému napadání. 

Jako nebývalou míru násilností v Evropské unii hodnotí zpráva Reportérů bez hranic situaci při protestech francouzského hnutí Žlutých vest, které si mnoho televizních štábů netrouflo pokrývat bez doprovodu ochranky. Jiné štáby raději zakrývaly loga svých domovských stanic.

Novináři bývají také otevřeně stigmatizováni. Reportéři bez hranic uvádějí jako příklad Maďarsko, kde se představitelé vládní strany Fidesz odmítají bavit s redaktory, kteří nejsou z provládních médií. Varují také před proměnou státem vlastněných médií v Polsku, z nich se podle mezinárodní novinářské organizace staly propagandistické nástroje, které stále více slouží k pronásledování nepohodlných novinářů.

Žebříček svobody tisku vydávají Reportéři bez hranic setrvale od roku 2002. Srovnává podmínky pro vykonávání novinářské profese ve 180 zemích světa. Mediální odborníci z každé země anonymně odpovídají na otázky v dotazníku, které se týkají plurality nabídky na mediálním trhu, nezávislosti médií, podmínek pro výkon profese, útoků, autocenzury, právního rámce i kvality infrastruktury, která podporuje tvorbu zpráv a šíření informací.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).