Hlavní navigace

Názor k článku ADSL: bude rychlejší a regulované? od Petr Souček - Nazdar Michale, pokud nemám přesné údaje, tak se...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 2. 5. 2003 0:28

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Nazdar Michale, pokud nemám přesné údaje, tak se nemůžu tvářit, že je mám.

  Jak už jsem psal před delší dobou v diskusi pod jiným článkem, podle dat, která lze zjistit o síti Mistral, tedy cca 450 Mbit/s, 20000 zákazníků z nichž má třetina rychlejší verzi, tak vychází, že je agregace zhruba 1:12.

  Uváděl jsem ta čísla už asi 3x na různých místech a nikdo je nezpochybnil, takže snad nejsou až tak daleko od skutečnosti. Nijak nepřeceňuji význam diskusních fór, ale alespoň něco to namená.

  Samozřejmě, že chování uživatelů je velmi těžko predikovatelné a netvrdím, že by nemohlo být ADSL použitelné i s agregací 1:50. Záleží třeba m.j. na tom, jaké procento bude firemních a jaké procento bude domácích zákazníků.

  S těmi uživateli na jeden port se to dá těžko srovnávat, taky pamatuji na ty doby, kdy jsem měl dialup účty u 7 providerů a připojoval jsem se tam, kam jsem se zrovna dovolal.

  Co považuji za zásadní, je základní politika, které je u UPC zvyšování konektivity do Internetu (a tedy změna efektivní agregace) podle potřeb, zatímco u ADSL je to stanoveno napevno, a opravdu jsem převědčen, že nyní není agregace (CAR) zapnuta, to prostě jinak není možné, aby i ve špičce měli všichni pořád plnou rychlost.

  Bohužel se to dá těžko zjistit, Vladan Crha na opakovanou otázku, jestli je skutečně uplatňována agregace nijak nereaguje a ani jiným lidem které znám se nepodařilo zjistit nic bližšího. To je už samo o sobě podezřelé.

  Myslím, že by na to dokázal odpovědět kterýkoliv provider ADSL, jestli je skutečně provoz ze sítě telecomu omezen na počet zákazníků * rychlost / 50, nebo jestli vzniká větší datový tok. A tady je zase vidět výhoda Mistralu, tam na MRTG grafech vidím, co se děje, o tom, že by nějaký ISP měl podobné veřejné sledování toku dat z a do ADSL nevím.

  V dnešní situaci, kdy ADSL i UPC funguje prakticky bez omezení rychlosti agregací, jsou z tohoto pohledu asi služby víceméně porovnatené, i když dashboard a zvláště NAT můžou někomu způsobovat nepříjemnosti.